آمپلی, مطالب بلاگ

راهنمای کامل تنظیم آمپلی فایر سیستم برای بهترین خروجی صدا

how to adjust amplifier
()

برای تنظیم آمپلی فایر، به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 1. • آمپلی فایر
 2. • بلندگو ها
 3. • منبع صدا
 4. • سیم‌ های بلندگو
 5. • سیم‌ های برق
 6. • یک وات متر یا اسیلوسکوپ (برای تنظیم دقیق ‌تر)

آمپلی فایر یکی از اجزای مهم سیستم صوتی خودرو است. این دستگاه وظیفه تقویت سیگنال‌ های صوتی دریافتی از منبع صدا را بر عهده دارد و به بلندگوها اجازه می‌ دهد تا صدایی با حجم و کیفیت بالاتری تولید کنند.

تنظیم صحیح آمپلی فایر می ‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت صدای سیستم صوتی شما داشته باشد. اگر آمپلی فایر شما به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است صدایی نامطلوب و نامفهوم تولید کند. برای دست یابی به حدکثر بازدهی و کیفیت آمپلی فایری که در اختیار داریم، بسیار مهم است که بدانیم چگونه آمپلی فایر خود را به بهترین شکل تنظیم کنیم.

رایج ترین تصور غلطی که در مورد تنظیمات روی آمپلی فایر وجود دارد این است که همه فکر میکنیم برای رسیدن به حداکثر توان و قدرت آمپلی فایر هرچقد بیشتر پیچ تنظیم را باز کنیم بهتر است در حالیکه اینطور نیست. این مقاله دقیقا توضیح می‌دهد که هر کدام از تنظیمات روی آمپلی فایر چه کاری انجام می‌دهد.

آشنایی با انواع کلاس و کانال آمپلی فایر

سیم کشی نقشه نصب آمپلی فایر

اولین قدم، کابل‌ کشی یا سیم کشی صحیح آمپلی فایر است. سیم کشی صحیح آمپلی فایر، نقش مهمی در عملکرد و کارایی آن دارد. اگر سیم کشی آمپلی فایر به درستی انجام نشود، ممکن است آمپلی فایر آسیب ببیند یا صدا به درستی تولید نشود.

Amplifier wiring

نقشه سیم کشی آمپلی فایر، نقشه‌ ای است که نحوه اتصال سیم‌ های آمپلی فایر به یکدیگر را نشان می ‌دهد. این نقشه معمولا در دفترچه راهنمای آمپلی فایر موجود است. برای سیم کشی آمپلی فایر، به سیم‌ های زیر نیاز دارید:

 1. • سیم برق: این سیم وظیفه انتقال برق از باتری به آمپلی فایر را بر عهده دارد.
 2. • سیم‌ های بلندگو: این سیم ‌ها وظیفه انتقال سیگنال‌ های صوتی از آمپلی به بلندگو ها را بر عهده دارند.
 3. • سیم ارت: این سیم وظیفه اتصال آمپلی فایر به بدنه خودرو را بر عهده دارد.

برای این کار، باید سیم‌ های بلندگو و برق را به درستی به آمپلی فایر و بلندگوها وصل کنید.

 1.  سیم ‌های بلندگو را به ترمینال ‌های بلندگو در آمپلی فایر وصل کنید.
 2.  سیم‌ های برق را به ترمینال‌ های برق در آمپلی فایر و خودرو وصل کنید.
 3.  سیم ارت آمپلی فایر را به بدنه خودرو وصل کنید.

تنظیم ساب‌ ووفر

اگر از ساب‌ ووفر در سیستم صوتی خود استفاده می‌ کنید، باید تنظیمات ساب ‌ووفر را نیز انجام دهید. این تنظیمات شامل تنظیم گین، فیلترهای فرکانسی، بالانس و فاز است.

نحوه تنظیم آمپلی فایر

75k1

برای مثال آمپلی فایری را مانند تصویر بالا در نظر میگیریم، عموم تنظیمات رایج در تصویر مفروض موجود میباشد، ممکن است در برخی مدل ها و برندها اسامی تنظیمات متفاوت باشد اما کارایی و عملکردشان دقیقا یکسان میباشد (عکس مشابه آمپلی فایر G ONE هلیکس میباشد). طبق تصویر از راست به چپ توضیح میدهیم.

بیشتر بخوانید: روش های تنظیم گین آمپلی فایر

کلید MASTER / SLAVE روی آمپلی فایر

این کلید زمانی به کار می‌رود که بخواهیم یک آمپلی فایر را به یک آمپلی فایر دیگر با مشخصات یکسان(هر دو باید از یک برند و از یک مدل باشند) وصل کنیم. این امر در خودروهای همایشی و یا وقتی که بخواهیم توان دوآمپلی فایر با هم جمع شود کاربرد دارد. مورد بحث ما در اینجا صرفا یک آمپلی فایر است پس این کلید را روی MASTER قرار می‌دهیم.

کلید PHASE آمپلی فایر

کاربرد این تنظیم فقط یک چیز است، تغییر قطب های ورودی ساب و یا ساب هایی که به آمپلی فایر متصل هستند. رایج ترین کاربرد این تنظیم وقتی است که بخواهید از یک ساب برعکس استفاده کنید.

ساب برعکس حالت Reverse

ساب برعکس حالت Reverse

به دو دلیل از ساب برعکس (Revers) استفاده می‌شود

 • اول اینکه بخواهیم از لیتراژ دقیق باکس استفاده کنیم، زیرا حضور ساب درون باکس فضای داخلی باکس را اشغال می‌کند و کمی لیتراژ باکس را به هم می‌زند.
 • دوم به دلیل زیبایی و صرفا جنبه نمایشی این امر است.

اگر از ساب خود مثل تصویر بالا استفاده نمیکنید مقدار PHASE را روی 0 بگذارید.

HPF و LPF چیست؟

در زمینه صدا، HPF و LPF مخفف فیلتر بالا گذر و فیلتر پایین گذر هستند. این فیلترها فرکانس ‌های خاصی را از سیگنال ‌های صوتی حذف می ‌کنند. HPF فرکانس‌ های پایین را حذف می ‌کند. این فیلتر برای بلندگو های میدرنج و تیوتر استفاده می ‌شود. بلند گوهای میدرنج و تیوتر برای تولید صدایی واضح و شفاف به فرکانس‌ های بالا نیاز دارند.

LPF فرکانس ‌های بالا را حذف می‌ کند. این فیلتر برای ساب ‌ووفر استفاده می ‌شود. ساب ‌ووفر برای تولید صدایی قدرت مند به فرکانس‌ های پایین نیاز دارد. با استفاده از HPF و LPF می ‌توان صدای سیستم صوتی را بهینه کرد. به عنوان مثال، می ‌توان از HPF برای کاهش نویز های زیر و بم استفاده کرد. همچنین می‌ توان از LPF برای افزایش قدرت صدای ساب ‌ووفر استفاده کرد.

تنظیم LPF آمپلی فایر

تنظیم LPF که مخفف عبارت Low Pass Filter هستش رو به عنوان یک سقف یا یک تعین کننده حد نهایی تصور کنید. LPF به فرکانس های بالاتر از مقداری که شما تعین می‌کنید اجازه عبور نمی‌دهد.

این تنظیم طراحی شده تا فرکانس هایی که یک دستگاه( بخوانید ساب ) نمیتواند اجرا کند و یا در صورت اجرا کردن آسیب می‌بیند را فیلتر کنیم. عدد مشخص و دقیقی برای آن نمیتوان تعین کرد زیرا بسته به ساب و آمپلی فایر و … که در اختیار دارید متغیر است اما معمولا رنج آن بین 80 تا 120 هرتز می‌باشد.

نکته دیگر در مورد تنظیم LPF

فرض کنید ادواتی که به جز ساب در اختیار دارید مثل باند ماشین، میدرنج ها و …، به عنوان مثال باند های درب ها و طاقچه توان تولید فرکانس های پایین تر از 120HZ را ندارند؛ بنابراین وظیفه تولید فرکانس های زیر 120HZ را باید به ساب محول کرد و LPF را روی 120 تنظیم کرد.

اما اگر در این حالت روی 80HZ تنظیم شود، بین 80 و 120 بازه فرکانسی مرده به وجود می‌آید، چنین پدیده ای بد نیست اما برای کسانی که می‌خواهند به ایده آل ترین تنظیم ممکن برای سیستم صوتی خود برسند پیشنهاد می‌شود از به وجود آمدن بازه فرکانسی مرده جلوگیری کنند.

BASS BOOST در آمپلی فایر

Adjusting the gain and bass boost of the amplifier

بیس بوست به معنای تقویت کننده بیس و همانطوری که از اسم این تنظیم پیداست هر فرکانسی که برایش فرستاده می‌شود را تقویت می‌کند. در وهله اول پیشنهاد می‌شود که اصلا از این تنظیم استفاده نکنید و روی 0 باقی بگذارید چرا که در صورت استفاده نا درست به راحتی می‌تواند ساب شما را نابود کند.

BASS BOOST در مواقع خاص مانند موزیک های تست بیس یا موزیک هایی با ویبره و بیس ممتد بیشترین کاربرد را دارد. در برخی آمپلی فایر ها یک ریموت کابلی تعبیه شده است تا در مواقع لزوم میزان BASS BOOST را موقتا بتوان افزایش داد و پس از اتمام موزیک دوباره به حالت 0 بازگردانده شود.

نکته: وقتی به موزیک های عادی و یا ایرانی گوش می‌دهید همیشه BASS BOOST را روی 0 قرار دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد آمپلی فایرها میتوانید از مطالب آموزشی سایت ما بلاگ “بررسی 7 مشکل متداول آمپلی فایر ماشین و عیب یابی کامل” را مطالعه کنید.

تنظیم SUBSONIC در آمپلی فایر

تنظیم سابسونیک مانند HPF و برخلاف LPF که در بالا توضیح داده شد به فرکانس های پایین تر از نقطه تعین شده اجازه عبور نمی‌دهد. این ویژگی به یک ساب اجازه نمی‌دهد تا در حین کار خودش را نابود کند و از حد مجاز بگذرد.

تصور کنید که بازه فرکانسی یک ساب که توسط شرکت سازنده تعین شده است 20HZ-150HZ است، این رقم به این معنی است که این ساب برای اجرای فرکانس های پایین تر از 20HZ طراحی نشده است و برای محافظت از ساب باید SUBSONIC را روی 20HZ تنظیم کنیم.

Adjusting the sub sonic and bass boost of the amplifier

حتی برخی سازندگان و مراجع صاحب نظر توصیه کرده اند که SUBSONIC را روی 25HZ تنظیم کنید، چرا که به عنوان مثال اگر دور نهایی یک موتور اتومبیل 7000 دور باشد شرکت سازنده محدوده قرمز را از 6800 دور تعین میکند و نباید لزوما روی مرز حرکت کرد. مقدار پیشنهادی برای اکثر ساب ها 20 تا 25 هرتز می‌باشد.

تنظیم گین GAIN آمپلی فایر

برخلاف تصور عمومی و آنچه که در نگاه اول به نظر می‌رسد، GAIN یک وسیله تنظیم حجم صدا و تنظیم ولوم نیست.

معمولا با اسامی ای همچون INPUT LEVEL ،INPUT SENSITIVITY و… هم شناخته می‌شود اما هرچه که نامیده شود صرفا وسیله ای برای سازگار کردن خروجی منبع صدا(مثلا رادیو پخش خودرو) با آمپلی فایر است.

راه های زیادی برای تنظیم کردن دقیق آن وجود دارد مثل اسیلوسکوپ، مالتی متر(ولت متر، اهم متر و …) اما رایج ترین و ساده ترین روش تنظیم GAIN روش شنیداری است اما ممکن است دقیق ترین روش نباشد.

برای تنظیم به روش شنیداری ولوم ضبط را تا 90% باز میکنیم، مثلا برای پایونیر هایی که ولوم آن ها 62 تایی هستند 55 عدد مناسبی است و یا کننود هایی که ولوم آن ها 35 تایی است عدد 32 گزینه مناسبی است.

حال GAIN را باز میکنید تا جایی که صدا خراب شود یا حالت صدا از استاندارد خارج شود، وقتی درهم ریزی به وجود آمد کمی GAIN را میبندیم تا جایی که دوباره صدا کیفیت خود را به دست بیاورد، اینجا بهترین موقعیت قرار گیری GAIN آمپلی فایر است.

نکته مهم در مورد تنظیم گین آمپلی فایر

GAIN را حداکثر تا موقعیت ساعت 11 باز کنید، زیرا معمولا از این نقطه بیشتر سیکنال صدا خراب شده (کلیپ میشود) و به دستگاه (بلندگو-ساب-میدرنج و…) آسیب جدی وارد میشود.

Adjust the gain of the amplifier

تست سالم بودن آمپلی فایر ماشین

اگر آمپلی فایر ماشین شما خراب شود، ممکن است صدایی نامفهوم تولید کند یا حتی اصلا کار نکند. در این صورت، باید آمپلی فایر را تعمیر یا تعویض کنید. ساده ‌ترین روش برای تست سالم بودن آمپلی فایر، استفاده از بلندگو است. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. • آمپلی فایر را به برق وصل کنید.
 2. • بلندگو را به یکی از کانال‌ های آمپلی فایر وصل کنید.
 3. • منبع صدا را روشن کنید و صدا را به حداکثر برسانید.
 4. • اگر صدایی واضح و شفاف از بلندگو می شنوید، آمپلی فایر سالم است. اگر صدایی بی کیفیت یا نامفهوم می شنوید، ممکن است خراب شده باشد.

همچنین، می توانید سالم بودن آمپلی فایر را با ولت متر نیز تست کنید. ولتاژ خروجی باید در محدوده مشخص شده در دفترچه راهنمای آمپلی فایر باشد.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

266 دیدگاه در “راهنمای کامل تنظیم آمپلی فایر سیستم برای بهترین خروجی صدا

 1. عباس گفت:

  سلام و خسته نباشید
  یه شبهه ای برام پیش اومده، فرمودید گین رو بیشتر از ساعت یازده باز نکنید، اشتباه تایپی بوده یا درست بوده؟
  چون گین تا ساعت یک کلیپ نمیکنه، بعد از یک معمولا صدا کلیپ میشه، اگه تا یازده باز کنیم عملا فقط 30 درصد از توان امپلی استفاده میشه، اگه لطف کنید توضیح بدید ممنون میشم، خودم تا یک باز کردم و صدای خوبی گرفتم و در هم ریزی هم نداشتم

  1. صداپرداز گفت:

   سلام اشاره شده که این موضوع قطعیت نداره و بستگی به آمپلی فایرش داره، معمولا برند های اورجینال به این شکل که ما گفتیم هستن

 2. سهیل گفت:

  یه سوال
  نظرتون راجع به امپلی فایر های ads چیه

  1. صداپرداز گفت:

   چینی و بدردنخور؛ همیشه برند معتبر بخرید

 3. پویا گفت:

  سلام خسته نلاشید
  دوست عزیز راهنمایی خوبی بود ولی لطفا در موردFERQهم توضیح بدید
  من تنظیمات آمپ مونو با توضیحات سایتتون تنظیم کردم ولی یک گین هست به اسمFERQکه نمیدونم چیه تا وسط هم بازه

  1. محمد مرادی گفت:

   این گزینه رو روی هر عددی بگذارید، فقط فرکانسهای تا اون عدد پردازش میشن.

   1. مهدی گفت:

    سلام ممنون از توضیحاتتون

 4. بابک گفت:

  سلام علت داغ کردن بیش از حد امپیلی پریمر ۴۸۰۰ وات چیه
  ۱ جفت میدرنج ۲۰۰ آرم اس
  ۱ ساب ۳۰۰ آرام اس وصل هست

  1. محمد مرادی گفت:

   چون یه جنس چینی رده پایین هست با طراحی مدار الکتریکی نامناسب نسبت به کاری که باید انجام بده

 5. Alifi گفت:

  سلام. سال نوتان مبارک.
  یه جفت باند ۶۹۷۵ (۳۰۰ وات) و یه جفت باند 718EX رو ماشین بستم. تنظیمات آمپلی (بر فرض اینکه تنظیمات پخش حالت flat باشه) که بتونم صدای خوبی (صدای کیفیتی) از باندها بگیرم چطوریه؟ آمپلی فایرم ناکاماچی هست.

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر دانش خاصی درباره تنظیم فرکانس ها ندارید، استفاده از اکولایزرهای پیش فرض پخش خودتون بهترین گزینه هست.
   ولی بطور کلی باندهای کواکسیال برای تنطیم دستی گزینه خوبی نیستند.
   اگر علاقمند به تنظیم دستی هستید از کامپوننت استفاده کنید. چون قابلیت تفکیک سیگنال بسیار خوبی دارند.

 6. Alifi گفت:

  ببخشید آمپلی فایرم ناکاماچی هست. تنظیمات آمپلی باید چطور باشه؟

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر دانش خاصی درباره تنظیم فرکانس ها ندارید، استفاده از اکولایزرهای پیش فرض پخش خودتون بهترین گزینه هست.
   ولی بطور کلی باندهای کواکسیال برای تنطیم دستی گزینه خوبی نیستند.
   اگر علاقمند به تنظیم دستی هستید از کامپوننت استفاده کنید. چون قابلیت تفکیک سیگنال بسیار خوبی دارند.

   1. یاسین گفت:

    سلام .من دوتاسوال دارم.اول اینکه تو آمپلی استرو ۴ کانال ساب تک کوئل رو به دوتا کانال وصل کردم.یعنی در حالت پل زنی کانال سه و چهار. میخوام ببینم اون کلیدی که نوشته دو کانال یا چهار کانال به چه درد میخوره؟؟ باید دو کانال کنم تا آمپلی بره روی حالت بریج یا ربطی به اون نداره…
    دوم اینکه چند تا برند اصل و با کیفیت معرفی کنید که تو ایران موجود باشه .. پاورساند دی بی ساند پی آر ساند و امثال اینا همه مثل هم هستن معلوم نیست اصلا کجا ساخته میشن..من میخوام کل سیستمم از یه برند با کیفیت و مقاوم باشه که تو ایران موجوده.. مثلا پایونیر..
    سپاس

    1. صداپرداز گفت:

     سلام اون کلید برای تعین ورودی هاست، یعنی اگر فقط یک جفت خروجی RCA پخشمون داشته باشه بدون استفاده از تبدیل یک به دو بتونیم کل چهارتا کانال آمپلی فایر رو راه اندازی کنیم، درمورد سوال دومتون هم در حال حار برند های هرتز ، آدیسون کاملا اورجینال هستن و طیف وسیعی از کالا هارو در اختیار مصرف کننده میزارن و ارزش خرید بالایی نسبت به قیمتشون دارن

 7. Alifi گفت:

  سلام. سال نوتان مبارک.
  یه جفت باند ۶۹۷۵ (۳۰۰ وات) و یه جفت باند 718EX رو ماشین بستم. تنظیمات ساب (بر فرض اینکه تنظیمات پخش حالت flat باشه) که بتونم صدای خوبی (صدای کیفیتی) از باندها بگیرم چطوریه؟ سابم ناکاماچی هست.

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر دانش خاصی درباره تنظیم فرکانس ها ندارید، استفاده از اکولایزرهای پیش فرض پخش خودتون بهترین گزینه هست.
   ولی بطور کلی باندهای کواکسیال برای تنطیم دستی گزینه خوبی نیستند.
   اگر علاقمند به تنظیم دستی هستید از کامپوننت استفاده کنید. چون قابلیت تفکیک سیگنال بسیار خوبی دارند.

 8. رضه گفت:

  سلام خسته نباشید واقعا بابت اطلاعات خوبی که دادین ممنونم
  من شهرستان هستم و افرادی که برای نصب سیستم حرفه ای باشن پیدا نمیشه
  می خوام یه سیستم برای ماشین ببندم ولی اطلاعات زیادی ندارم و ساب هم نمی خواهم ببندم ،الان یه جفت باند ۶۹۵۱ سونی دارم،می خواستم یه آمپلی ۴ کانال hqr1004 کنوود بگیرم و توی در جلو هم یه کامپوننت عالی نصب کنم
  اولا لطف کنین راهنماییم کنین که این آمپلی خوبه یا نه،اگر خوب نیست یه آمپلی ۴ کانال بهم معرفی کنید،دوما اینکه چه کامپوننتی بگیرم؟
  دوست دارم سیستم بیس خوبی داشته باشه،البته صدا زیاد بم نشه و وضوح صدا خوب باشه

  1. محمد مرادی گفت:

   آمپی که دارید گزینه خوبی هست.
   برای انتخاب کامپوننت ، هرکدام از گزینه های موجود در بخش فروش کامپوننت همین سایت که مورد پسند شما باشن قابل تایید هستند.

 9. محمدرضا سالاری گفت:

  با سلام تشکر بابت اطلاعات بسیار مفیدتون ، استفاده کردم

 10. Akh a kh گفت:

  سلام بازه فرکانس سابم38 هست باید سابسونیک و ال پی اف روچند باشه؟

  1. محمد مرادی گفت:

   LPF: 80
   Subsonic در بالاترین عدد قابل تنظیم در آمپلی فایر شما

 11. مهدی گفت:

  سلام من پخش۱۶۵۰پاینر وباند۶۹۸۶پایونردارم خاستم بدونم امپ ۱۲۰۰w تورنادو جواب اینارو میده و چطور باید تنظیمش کنم که صدای ایده آل با جزیات ازشون بگیرم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. محمد مرادی گفت:

   در تنظیمات آمپ، پیچ Crossover روی Full قرار بدید و از تنظیمات پخش یکی از اکولایزرهای آماده رو انتخاب کنید.

 12. مهدی گفت:

  منظور از صدای ایده آل یه صدای ملایم و عالی و باجزیات به قول خودتون مثل یه اهنگ ساز تنظیم کنم ممنون

 13. مهدی گفت:

  منظور از صدای ایده آل یه صدای ملایم و عالی و باجزیات به قول خودتون مثل یه اهنگ ساز تنظیم کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. محمد مرادی گفت:

   LPF و HPF در بهترن حالت روی 80HZ باید باشن، اگر باندها و سابهای درستی انتخاب کرده باشید تا بتونن همه دامنه های فرکانسی رو اجرا کنن

 14. حسین کاردان گفت:

  سلام خدمت آقای مرادی عزیز:
  چه چور میشه فهمید پک سیم‌کشی به خصوص کابل برق آمپلی و کابل آرسی صدا چند گیجه و برای دو جفت باند پایونییر چند گیج کافیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر کابل مورد نظر شما از برند معتبری باشه، مشخصات اون روی خود کابل و کلاف اون باید نوشته شده باشه
   برای باندها کابل گج 12 الی 16 کفایت میکنه

 15. ابوذر خداترس گفت:

  سلام ببخشید یه سوال دیگه، واسه تنظیم گین آمپیلی مونو ام بی ،بیس بوست باید باز باشه؟ یا کاملاً بیس بوست یاهمون بیس بسته باشه،بعد گین روتنظیم کنم؟؟بی زحمت راهنمایی کنید، ممنون

  1. محمد مرادی گفت:

   اول گین رو تنظیم کنید
   تنظیمات بیس رو ترجیحا از پخش انجام بدید که دسترسی راحتتری داره

 16. پویا گفت:

  سلام ببخشید من یه آمپیلی ۲ کانال سونی مدل۶۰۲۰ و یک جفت باند ۶۹۹۶ پایونیر و پخش ۱۹۵۲ پایونیر دارم خیلی دوست دارم یه ساب اظافه کنم با توجه به اینکه امپیلیم ۲کانال هست میتونم اضافه کنم آگه میشه لطف کنید بگین به چه روشی نصب کنم و چه سابی هم بگیرم بهتره.
  ممنون میشم راهنمایم کنید?