چگونه آمپلی فایر را تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم آمپلی فایر

چگونه آمپلی فایر را تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم آمپلی فایر

نحوه تنظیم آمپلی فایر سیستم صوتی ماشین و معرفی عناوین درج شده روی آن ها

برای دست یابی به حدکثر بازدهی و کیفیت آمپلی فایری که در اختیار داریم، بسیار مهم است که بدانیم چگونه آمپلی فایر خود را به بهترین شکل تنظیم کنیم.

رایج ترین تصور غلطی که در مورد تنظیمات روی آمپلی فایر وجود دارد این است که همه فکر میکنیم برای رسیدن به حداکثر توان و قدرت آمپلی فایر هرچقد بیشتر پیچ تنظیم را باز کنیم بهتر است در حالیکه اینطور نیست.

این مقاله دقیقا توضیح می‌دهد که هر کدام از تنظیمات روی آمپلی فایر چه کاری انجام می‌دهد.

نحوه تنظیم آمپلی فایر
نحوه تنظیم آمپلی فایر

 

برای مثال آمپلی فایری را مانند تصویر بالا در نظر میگیریم، عموم تنظیمات رایج در تصویر مفروض موجود میباشد، ممکن است در برخی مدل ها و برندها اسامی تنظیمات متفاوت باشد اما کارایی و عملکردشان دقیقا یکسان میباشد( عکس مشابه آمپلی فایر G ONE هلیکس میباشد ) .

طبق تصویر از راست به چپ توضیح می‌دهیم:

کلید MASTER / SLAVE روی آمپلی فایر :

این کلید زمانی به کار می‌رود که بخواهیم یک آمپلی فایر را به یک آمپلی فایر دیگر با مشخصات یکسان(هر دو باید از یک برند و از یک مدل باشند) وصل کنیم.

این امر در خودروهای همایشی و یا وقتی که بخواهیم توان دوآمپلی فایر با هم جمع شود کاربرد دارد.

مورد بحث ما در اینجا صرفا یک آمپلی فایر است پس این کلید را روی MASTER قرار می‌دهیم.

اینکه در حالت SLAVE طریقه استفاده به چه صورت خواهد بود در مقالات آینده بیان خواهد شد.

کلید PHASE آمپلی فایر :

کاربرد این تنظیم فقط یک چیز است، تغییر قطب های ورودی ساب و یا ساب هایی که به آمپلی فایر متصل هستند.

رایج ترین کاربرد این تنظیم وقتی است که بخواهید از یک ساب برعکس استفاده کنید(مثل تصویر پایین).

به دو دلیل از ساب برعکس (Revers) استفاده می‌شود :

 • اول اینکه بخواهیم از لیتراژ دقیق باکس استفاده کنیم، زیرا حضور ساب درون باکس فضای داخلی باکس را اشغال می‌کند و کمی لیتراژ باکس را به هم می‌زند.
 • دوم به دلیل زیبایی و صرفا جنبه نمایشی این امر است.

اگر از ساب خود مثل تصویر زیر استفاده نمیکنید مقدار PHASE را روی 0 بگذارید.

ساب برعکس حالت Reverse
ساب برعکس حالت Reverse

LPF آمپلی فایر چیست :

تنظیم LPF که مخفف عبارت Low Pass Filter هستش رو به عنوان یک سقف یا یک تعین کننده حد نهایی تصور کنید.

LPF به فرکانس های بالاتر از مقداری که شما تعین می‌کنید اجازه عبور نمی‌دهد.

این تنظیم طراحی شده تا فرکانس هایی که یک دستگاه( بخوانید ساب ) نمیتواند اجرا کند و یا در صورت اجرا کردن آسیب می‌بیند را فیلتر کنیم.

عدد مشخص و دقیقی برای آن نمیتوان تعین کرد زیرا بسته به ساب و آمپلی فایر و … که در اختیار دارید متغیر است اما معمولا رنج آن بین 80 تا 120 هرتز می‌باشد.

نکته دیگر در مورد تنظیم LPF :

فرض کنید ادواتی که به جز ساب در اختیار دارید مثل باندها، میدرنج ها و …، به عنوان مثال باند های درب ها و طاقچه توان تولید فرکانس های پایین تر از 120HZ را ندارند؛ بنابراین وظیفه تولید فرکانس های زیر 120HZ را باید به ساب محول کرد و LPF را روی 120 تنظیم کرد، اما اگر در این حالت روی 80HZ تنظیم شود، بین 80 و 120 بازه فرکانسی مرده به وجود می‌آید، چنین پدیده ای بد نیست اما برای کسانی که می‌خواهند به ایده آل ترین تنظیم ممکن برای سیستم صوتی خود برسند پیشنهاد می‌شود از به وجود آمدن بازه فرکانسی مرده جلوگیری کنند.

BASS BOOST در آمپلی فایر :

بیس بوست به معنای تقویت کننده بیس و همانطوری که از اسم این تنظیم پیداست هر فرکانسی که برایش فرستاده می‌شود را تقویت می‌کند.

در وهله اول پیشنهاد می‌شود که اصلا از این تنظیم استفاده نکنید و روی 0 باقی بگذارید چرا که در صورت استفاده نا درست به راحتی می‌تواند ساب شما را نابود کند.

BASS BOOST در مواقع خاص مانند موزیک های تست بیس یا موزیک هایی با ویبره و بیس ممتد بیشترین کاربرد را دارد.

در برخی آمپلی فایر ها یک ریموت کابلی تعبیه شده است تا در مواقع لزوم میزان BASS BOOST را موقتا بتوان افزایش داد و پس از اتمام موزیک دوباره به حالت 0 بازگردانده شود.

نکته: وقتی به موزیک های عادی و یا ایرانی گوش می‌دهید همیشه BASS BOOST را روی 0 قرار دهید.

تنظیم SUBSONIC در آمپلی فایر:

تنظیم سابسونیک مانند HPF و برخلاف LPF که در بالا توضیح داده شد به فرکانس های پایین تر از نقطه تعین شده اجازه عبور نمی‌دهد.

این ویژگی به یک ساب اجازه نمی‌دهد تا در حین کار خودش را نابود کند و از حد مجاز بگذرد.

تصور کنید که بازه فرکانسی یک ساب که توسط شرکت سازنده تعین شده است 20HZ-150HZ است، این رقم به این معنی است که این ساب برای اجرای فرکانس های پایین تر از 20HZ طراحی نشده است و برای محافظت از ساب باید SUBSONIC را روی 20HZ تنظیم کنیم.

حتی برخی سازندگان و مراجع صاحب نظر توصیه کرده اند که SUBSONIC را روی 25HZ تنظیم کنید، چرا که به عنوان مثال اگر دور نهایی یک موتور اتومبیل 7000 دور باشد شرکت سازنده محدوده قرمز را از 6800 دور تعین میکند و نباید لزوما روی مرز حرکت کرد.

مقدار پیشنهادی برای اکثر ساب ها 20 تا 25 هرتز می‌باشد.

تنظیم گین ( GAIN ) آمپلی فایر :

برخلاف تصور عمومی و آنچه که در نگاه اول به نظر می‌رسد، GAIN یک وسیله تنظیم حجم صدا و تنظیم ولوم نیست.

معمولا با اسامی ای همچون INPUT LEVEL , INPUT SENSITIVITY و … هم شناخته می‌شود اما هرچه که نامیده شود صرفا وسیله ای برای سازگار کردن خروجی منبع صدا(مثلا رادیو پخش خودرو) با آمپلی فایر است.

راه های زیادی برای تنظیم کردن دقیق آن وجود دارد مثل اسیلوسکوپ، مالتی متر(ولت متر، اهم متر و …) اما رایج ترین و ساده ترین روش تنظیم GAIN روش شنیداری است اما ممکن است دقیق ترین روش نباشد.

برای تنظیم به روش شنیداری ولوم ضبط را تا 90% باز میکنیم، مثلا برای پایونیر هایی که ولوم آن ها 62 تایی هستند 55 عدد مناسبی است و یا کننود هایی که ولوم آن ها 35 تایی است عدد 32 گزینه مناسبی است.

حال GAIN را باز میکنید تا جایی که صدا خراب شود یا حالت صدا از استاندارد خارج شود، وقتی درهم ریزی به وجود آمد کمی GAIN را میبندیم تا جایی که دوباره صدا کیفیت خود را به دست بیاورد، اینجا بهترین موقعیت قرار گیری GAIN آمپلی فایر است.

نکته مهم در مورد تنظیم گین آمپلی فایر:

GAIN را حداکثر تا موقعیت ساعت 11 باز کنید، زیرا معمولا از این نقطه بیشتر سیکنال صدا خراب شده(کلیپ میشود) و به دستگاه(بلندگو-ساب-میدرنج و…) آسیب جدی وارد میشود.

نظرات (22)

شاهرخ

داداش خیلی اقایی،من نقاش ساختمان هستم،نمبدونم این مقاله ماله چه زمانیه ولی الان که از وضعیت نامطلوب میهن عزیز مصیبت زدمون چیزی جز خون دل خوردن نداربم ،این مطلبت (چندتا از مقالات شما)خیلی کارم و‌راه انداخت,فقط یه سوالی داشت،من یه پرابد مدل پایین دارم اقا سیم کشیاشو همرو خودم کردم از کابلهای خیلی خوب هم استفاده کردم ولی با اینکه بار اولم بود تمامی مسائل رو رعایت کردم ولی خب نشد صدا زمانی که ماشینو روشن میکردم نویز بدی میداد چندوقتی باز داغ امپلی فایر رو دلم بود تا اینکه یه عزیز با مرامو باشرفی مثل خودت راه حلی برخلاف بقیه داد که کاملا مشخصه داش یه روش حرفه ای هستش ،کاری نداریم دوروز درست بود. امروز که اومدیم با خانمم‌برم بیرون ،داش اصلا صدا ازاین باندو امپ در نیمد،دوتا هفتصدو هیجده با دوتا باند کیفیت ضعبف و یه امپ چهارکاناله ساب هم ندارم، ممکنه تو تنظیمات حالت اسلیو گذاشته باشم؟؟؟خلاصه که صدو بیست چهار هزار پیامبر روداشتم فاتحه می دادم خخخ که با مطابعه مطلب شما داش عزیز خیلی چیزا دستگیرم شد فقط میخواستم بدونی کاری که کردی و زحمتی که کشیدی این مقاله ها هارو نوشتی،چه قدر ارزشمنده ،راستی منم مرادی هستم تنها کاری هم از دستم برمیاد برای جبران محبتت تونقاشی و دکراسیون خونه هستش که ایمیلم رو میزارم برات من کوچیکتم

میثم موسوی

دمت گرم کلی اطلاعات درست در مورد امپلی دستگیرم شد.نکته هایی که تو چندین سال استفاده از سیستم نمیدونستم یاد گرفتم.

محمدرضا ع

سلام
داداش من میخوام فقط صدای ریز باند هام کار کنه و بیس نده چون بیس کار سابه تنظیماتم رو چجوری بچینم؟؟؟؟؟

  سلام، فیلتر HPF آمپلی فایر و یا پخشتون رو بالای ۱۵۰HZ تنظیم کنید بیس کاملا قطع میشه

علی

سلام.ما قبلا یه امپلی پایونییر ۱۰۰۰ و یه جفت مید پایونییر و یه ساب جی بی ال داشتیم که من hpf امپلی رو که مربوط به میدرنج ها بود تقریبا روی ۲۵۰ گذاشته بودم و بیس میدرنج هام کلا قطع شده بود ولی بعدا یه جفت باند پایونییر نصب کردیم رو همون امپلی و الان هرچه قدر hpf رو بالا تر میبرم، نه بیس باند ها قطع میشه و نه بیس میدرنج ها، بیس ظبط هم رو صفره، خیلی بیس زیاد میزنن، الان ایرادش چیه؟

  کلید سلکتور آمپلی فایر رو روی حالت Full گذاشتید، اول اون رو بزارید روی HPF و بعد پیچ تنظیم رو بچرخونید

جمشید

سلام من یه ساب باکس دارم و یه امپلی و دوتا باند پایونر۴۰۰وات با پخش فاریکی پارس
صدای پخشم اخرش۳۰هشت من تا ۲۰ک میبرم بالا صدارو خش خش میکنه و بیسش خراب میشه باید چ تنظیمی بزارم؟

مهدی

سلام داداش ساب من صدا تق تق میده اصلا بیس نمیزنه
انگار گوشت کوب میزنی ته قابلمه
چ کنم؟
ساب ۱۳۰۰
امپ هم ۲۸۰۰وات

امیر

سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه.
یه سوال؟
وقتی سوییچ ماشینو باز میکنم یه نویز خیییلی خفیفی تو باندام میاد که میشه نادیدش گرفت ولی وقتی ماشین روشنه و ضبط رو روشن میکنم نویز وحشتناکی میفته رو باندام دقیقا صدای موتور و گاز دادن حتی صدای راهنماها هم توی باندام میاد .
علتش چیه میشه لطفا راهنماییم کنید؟

  سلام چندین علت میتونه داشته باشه با فروشگاه تماس بگیرید هماهنگ کنید حضوری تشریف ببرید براتون درست میکنن

اراد

سلام‌کاکو دمتگرم‌واقعا گلی بخدا .خداخیرت بده بااین‌مقاله ت فقط من یه سوالی دارم و اینکه امپلی من فقط به سابم وصله که امپلیم tornado1800wهستش و سابم explood 1300.خواستم بپرسم که چطور میتونم سابم رو ویبره کنم ؟؟ضبطم هم پایونیر ۲۹۵۰

سلام من میخوام میدرنج هام بیس ندن و فقط صدای خاننده پخش کنه چون ولوم میدم میدرنجام هم میلرزه

  فیلتر آمپلی رو روی HPF بزارید و مقدار اون رو زیاد کنید، حداقل بالای ۱۸۰ هرتز

بهروز

سلام یه باند سونی ۶۹۳۰ دارم با یه پخش ۴۱۰bt سونی به نظرتون چه آمپلی براش بزارم خوبه

  سلام از آمپلی فایر N502 سونی میتونید استفاده کنید، در مراحل بعدی بلندگو رو به مدل ۶۹۵۱ سونی و یا ECX 690 هرتز تغییر بدید نتیجه دوچندان بهتری میگیرید

میثم

سلام. ممنون از مقالتون. به سوال داشتم. پیچ ولوم رو که زیاد میکنی صدا کم میشه. قبلا هم این مشکل رو با ضبط پراید داشتم. بردم اسپری زد درست شد. میخوام بدونم اون چه جور اسپری هست؟ میشه بجاش روغنی چیزی زد که روان بشه؟

  از اسپری ناهید استفاده کنید، لوازم الکترونیک فروش ها دارن میتونید تهیه کنید

مجی

با سلام خدمت تیم خوب و حرفه ایی صداپرداز. آقا یه مشکل عجیبی برام پیش اومده نه خودم فهمیدم چیه و نه هیچکس دیگه. من چهارتا کواک رو استیج عقب دارم و یه ساب تو‌صندوق. و پخش کنوود ۳۲۰. امروز خودبخود تنظیمات کراس اوور پخشم معکوس شده. وقتی از فیدر پخش دوتا کواکو قطع میکنم دوتای دیگه بیس قوی و صدای همیشگی رو دارن وقتی فیدر رو میارم رو صفر برای چهارتا کواک، بجای اینکه قدرت بیسو صدا بیشتر بشه کلا صدا لاغر میشه و بیس کامل از دست میره. کراس اوورم همین شده. وقتی برای دوتا کواک فرونت شیب فرکانس تنظیم میکنم که فرضا بره رو صدوبیست هرتز بجای کم کردن صدای بم،بیسو بیشتر میکنه ولی تو همون لحظه تنظیم کراس اوور دوتا کواک ریر درست عمل میکنه. عجیبه چون هم سیمکشی درسته هم کل سیستم تا دیروز درست بود هم خودم بسیار حساسم رو این موارد. ینی یجوری عمل میکنه که انگار چهارتا بلندگو تو حالت فیدر صفر سری کار میکنن و صدا از دست میره ولی دوتا دوتا و جدا از هم عالی هستن مثل همیشه و تا قبل از دیروز. نظرتون چیه واقعا فکرمو مشغول کرده😕

رضا

خیلی کارتون درسته،دمتون گرررررم😘

نادر

با سلام من یک جفت میدرنج mba-654m دارم تنظیمات آمپ را انجام دادم و میدرنج ها رو روی hpf قرار دادم به نظرتون hpfرو روی چه حدی قرار بدم که نه بیس بزنه و نه صدای خش خش داشته باشه و صدای با کیفیت و خوبی داشته باشه.

  سلام روی حدود ۱۸۰ هرتز فیلتر کردن برای میدرنج ها مناسبه