چگونه آمپلی فایر را تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم آمپلی فایر

چگونه آمپلی فایر را تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم آمپلی فایر

نحوه تنظیم آمپلی فایر سیستم صوتی ماشین و معرفی عناوین درج شده روی آن ها

برای دست یابی به حدکثر بازدهی و کیفیت آمپلی فایری که در اختیار داریم، بسیار مهم است که بدانیم چگونه آمپلی فایر خود را به بهترین شکل تنظیم کنیم.

رایج ترین تصور غلطی که در مورد تنظیمات روی آمپلی فایر وجود دارد این است که همه فکر میکنیم برای رسیدن به حداکثر توان و قدرت آمپلی فایر هرچقد بیشتر پیچ تنظیم را باز کنیم بهتر است در حالیکه اینطور نیست.

این مقاله دقیقا توضیح می‌دهد که هر کدام از تنظیمات روی آمپلی فایر چه کاری انجام می‌دهد.

نحوه تنظیم آمپلی فایر
نحوه تنظیم آمپلی فایر

 

برای مثال آمپلی فایری را مانند تصویر بالا در نظر میگیریم، عموم تنظیمات رایج در تصویر مفروض موجود میباشد، ممکن است در برخی مدل ها و برندها اسامی تنظیمات متفاوت باشد اما کارایی و عملکردشان دقیقا یکسان میباشد( عکس مشابه آمپلی فایر G ONE هلیکس میباشد ) .

طبق تصویر از راست به چپ توضیح می‌دهیم:

کلید MASTER / SLAVE روی آمپلی فایر :

این کلید زمانی به کار می‌رود که بخواهیم یک آمپلی فایر را به یک آمپلی فایر دیگر با مشخصات یکسان(هر دو باید از یک برند و از یک مدل باشند) وصل کنیم.

این امر در خودروهای همایشی و یا وقتی که بخواهیم توان دوآمپلی فایر با هم جمع شود کاربرد دارد.

مورد بحث ما در اینجا صرفا یک آمپلی فایر است پس این کلید را روی MASTER قرار می‌دهیم.

اینکه در حالت SLAVE طریقه استفاده به چه صورت خواهد بود در مقالات آینده بیان خواهد شد.

کلید PHASE آمپلی فایر :

کاربرد این تنظیم فقط یک چیز است، تغییر قطب های ورودی ساب و یا ساب هایی که به آمپلی فایر متصل هستند.

رایج ترین کاربرد این تنظیم وقتی است که بخواهید از یک ساب برعکس استفاده کنید(مثل تصویر پایین).

به دو دلیل از ساب برعکس (Revers) استفاده می‌شود :

 • اول اینکه بخواهیم از لیتراژ دقیق باکس استفاده کنیم، زیرا حضور ساب درون باکس فضای داخلی باکس را اشغال می‌کند و کمی لیتراژ باکس را به هم می‌زند.
 • دوم به دلیل زیبایی و صرفا جنبه نمایشی این امر است.

اگر از ساب خود مثل تصویر زیر استفاده نمیکنید مقدار PHASE را روی 0 بگذارید.

ساب برعکس حالت Reverse
ساب برعکس حالت Reverse

LPF آمپلی فایر چیست :

تنظیم LPF که مخفف عبارت Low Pass Filter هستش رو به عنوان یک سقف یا یک تعین کننده حد نهایی تصور کنید.

LPF به فرکانس های بالاتر از مقداری که شما تعین می‌کنید اجازه عبور نمی‌دهد.

این تنظیم طراحی شده تا فرکانس هایی که یک دستگاه( بخوانید ساب ) نمیتواند اجرا کند و یا در صورت اجرا کردن آسیب می‌بیند را فیلتر کنیم.

عدد مشخص و دقیقی برای آن نمیتوان تعین کرد زیرا بسته به ساب و آمپلی فایر و … که در اختیار دارید متغیر است اما معمولا رنج آن بین 80 تا 120 هرتز می‌باشد.

نکته دیگر در مورد تنظیم LPF :

فرض کنید ادواتی که به جز ساب در اختیار دارید مثل باندها، میدرنج ها و …، به عنوان مثال باند های درب ها و طاقچه توان تولید فرکانس های پایین تر از 120HZ را ندارند؛ بنابراین وظیفه تولید فرکانس های زیر 120HZ را باید به ساب محول کرد و LPF را روی 120 تنظیم کرد، اما اگر در این حالت روی 80HZ تنظیم شود، بین 80 و 120 بازه فرکانسی مرده به وجود می‌آید، چنین پدیده ای بد نیست اما برای کسانی که می‌خواهند به ایده آل ترین تنظیم ممکن برای سیستم صوتی خود برسند پیشنهاد می‌شود از به وجود آمدن بازه فرکانسی مرده جلوگیری کنند.

BASS BOOST در آمپلی فایر :

بیس بوست به معنای تقویت کننده بیس و همانطوری که از اسم این تنظیم پیداست هر فرکانسی که برایش فرستاده می‌شود را تقویت می‌کند.

در وهله اول پیشنهاد می‌شود که اصلا از این تنظیم استفاده نکنید و روی 0 باقی بگذارید چرا که در صورت استفاده نا درست به راحتی می‌تواند ساب شما را نابود کند.

BASS BOOST در مواقع خاص مانند موزیک های تست بیس یا موزیک هایی با ویبره و بیس ممتد بیشترین کاربرد را دارد.

در برخی آمپلی فایر ها یک ریموت کابلی تعبیه شده است تا در مواقع لزوم میزان BASS BOOST را موقتا بتوان افزایش داد و پس از اتمام موزیک دوباره به حالت 0 بازگردانده شود.

نکته: وقتی به موزیک های عادی و یا ایرانی گوش می‌دهید همیشه BASS BOOST را روی 0 قرار دهید.

تنظیم SUBSONIC در آمپلی فایر:

تنظیم سابسونیک مانند HPF و برخلاف LPF که در بالا توضیح داده شد به فرکانس های پایین تر از نقطه تعین شده اجازه عبور نمی‌دهد.

این ویژگی به یک ساب اجازه نمی‌دهد تا در حین کار خودش را نابود کند و از حد مجاز بگذرد.

تصور کنید که بازه فرکانسی یک ساب که توسط شرکت سازنده تعین شده است 20HZ-150HZ است، این رقم به این معنی است که این ساب برای اجرای فرکانس های پایین تر از 20HZ طراحی نشده است و برای محافظت از ساب باید SUBSONIC را روی 20HZ تنظیم کنیم.

حتی برخی سازندگان و مراجع صاحب نظر توصیه کرده اند که SUBSONIC را روی 25HZ تنظیم کنید، چرا که به عنوان مثال اگر دور نهایی یک موتور اتومبیل 7000 دور باشد شرکت سازنده محدوده قرمز را از 6800 دور تعین میکند و نباید لزوما روی مرز حرکت کرد.

مقدار پیشنهادی برای اکثر ساب ها 20 تا 25 هرتز می‌باشد.

تنظیم گین ( GAIN ) آمپلی فایر :

برخلاف تصور عمومی و آنچه که در نگاه اول به نظر می‌رسد، GAIN یک وسیله تنظیم حجم صدا و تنظیم ولوم نیست.

معمولا با اسامی ای همچون INPUT LEVEL , INPUT SENSITIVITY و … هم شناخته می‌شود اما هرچه که نامیده شود صرفا وسیله ای برای سازگار کردن خروجی منبع صدا(مثلا رادیو پخش خودرو) با آمپلی فایر است.

راه های زیادی برای تنظیم کردن دقیق آن وجود دارد مثل اسیلوسکوپ، مالتی متر(ولت متر، اهم متر و …) اما رایج ترین و ساده ترین روش تنظیم GAIN روش شنیداری است اما ممکن است دقیق ترین روش نباشد.

برای تنظیم به روش شنیداری ولوم ضبط را تا 90% باز میکنیم، مثلا برای پایونیر هایی که ولوم آن ها 62 تایی هستند 55 عدد مناسبی است و یا کننود هایی که ولوم آن ها 35 تایی است عدد 32 گزینه مناسبی است.

حال GAIN را باز میکنید تا جایی که صدا خراب شود یا حالت صدا از استاندارد خارج شود، وقتی درهم ریزی به وجود آمد کمی GAIN را میبندیم تا جایی که دوباره صدا کیفیت خود را به دست بیاورد، اینجا بهترین موقعیت قرار گیری GAIN آمپلی فایر است.

نکته مهم در مورد تنظیم گین آمپلی فایر:

GAIN را حداکثر تا موقعیت ساعت 11 باز کنید، زیرا معمولا از این نقطه بیشتر سیکنال صدا خراب شده(کلیپ میشود) و به دستگاه(بلندگو-ساب-میدرنج و…) آسیب جدی وارد میشود.

نظرات (102)

شاهرخ

داداش خیلی اقایی،من نقاش ساختمان هستم،نمبدونم این مقاله ماله چه زمانیه ولی الان که از وضعیت نامطلوب میهن عزیز مصیبت زدمون چیزی جز خون دل خوردن نداربم ،این مطلبت (چندتا از مقالات شما)خیلی کارم و‌راه انداخت,فقط یه سوالی داشت،من یه پرابد مدل پایین دارم اقا سیم کشیاشو همرو خودم کردم از کابلهای خیلی خوب هم استفاده کردم ولی با اینکه بار اولم بود تمامی مسائل رو رعایت کردم ولی خب نشد صدا زمانی که ماشینو روشن میکردم نویز بدی میداد چندوقتی باز داغ امپلی فایر رو دلم بود تا اینکه یه عزیز با مرامو باشرفی مثل خودت راه حلی برخلاف بقیه داد که کاملا مشخصه داش یه روش حرفه ای هستش ،کاری نداریم دوروز درست بود. امروز که اومدیم با خانمم‌برم بیرون ،داش اصلا صدا ازاین باندو امپ در نیمد،دوتا هفتصدو هیجده با دوتا باند کیفیت ضعبف و یه امپ چهارکاناله ساب هم ندارم، ممکنه تو تنظیمات حالت اسلیو گذاشته باشم؟؟؟خلاصه که صدو بیست چهار هزار پیامبر روداشتم فاتحه می دادم خخخ که با مطابعه مطلب شما داش عزیز خیلی چیزا دستگیرم شد فقط میخواستم بدونی کاری که کردی و زحمتی که کشیدی این مقاله ها هارو نوشتی،چه قدر ارزشمنده ،راستی منم مرادی هستم تنها کاری هم از دستم برمیاد برای جبران محبتت تونقاشی و دکراسیون خونه هستش که ایمیلم رو میزارم برات من کوچیکتم

میثم موسوی

دمت گرم کلی اطلاعات درست در مورد امپلی دستگیرم شد.نکته هایی که تو چندین سال استفاده از سیستم نمیدونستم یاد گرفتم.

محمدرضا ع

سلام
داداش من میخوام فقط صدای ریز باند هام کار کنه و بیس نده چون بیس کار سابه تنظیماتم رو چجوری بچینم؟؟؟؟؟

  سلام، فیلتر HPF آمپلی فایر و یا پخشتون رو بالای 150HZ تنظیم کنید بیس کاملا قطع میشه

Amir

سلام من یه امپیلی 4کانال ام بی دارم میخوام یه جفت میدرنج بایه جفت سوپرتویتر ویه ساب روش نصب کنم میشه خواهشا کمکم کنیر

  بهتره که ساب رو با آمپلی فایر مونو راه بندازی، ولی حالا که دم دستت نیست، ساب و میدرنج رو به آمپلی وصل کن و سوپر توییترها رو مستقیم به خود پخش وصل کن.

علی

سلام.ما قبلا یه امپلی پایونییر ۱۰۰۰ و یه جفت مید پایونییر و یه ساب جی بی ال داشتیم که من hpf امپلی رو که مربوط به میدرنج ها بود تقریبا روی ۲۵۰ گذاشته بودم و بیس میدرنج هام کلا قطع شده بود ولی بعدا یه جفت باند پایونییر نصب کردیم رو همون امپلی و الان هرچه قدر hpf رو بالا تر میبرم، نه بیس باند ها قطع میشه و نه بیس میدرنج ها، بیس ظبط هم رو صفره، خیلی بیس زیاد میزنن، الان ایرادش چیه؟

  کلید سلکتور آمپلی فایر رو روی حالت Full گذاشتید، اول اون رو بزارید روی HPF و بعد پیچ تنظیم رو بچرخونید

جمشید

سلام من یه ساب باکس دارم و یه امپلی و دوتا باند پایونر۴۰۰وات با پخش فاریکی پارس
صدای پخشم اخرش۳۰هشت من تا ۲۰ک میبرم بالا صدارو خش خش میکنه و بیسش خراب میشه باید چ تنظیمی بزارم؟

افشین

سلام من یه ساب گرند زیرو ۱۴۰۰ وات دارم میخواستم بدونم برای بهترین کیفیتش رو چه حالتی تنظیم کنم؟
تو صداهای بالا بیسش دیگه به گوش نمیرسه و فقط لرزش حس میشه

  طبق دامنه فرکانسی اعلام شده از طرف گرند زیرو برای ساب شما باید تنظیم انجام بشود.

علی آذرش

امپم کارینا xw644هس به دوتا مید ۱۲ وصله بهترین تنظیم چیه بخوام بزنم که نه بیس داشته باشه هم صداش کریستالی بشه

  در تنظیمات آمپلی فایر، عدد گزینه HPF را روی 200 قرار دهید. و گزینه LPF را در بالاترین عدد قرار دهید.

مهران

سلام داداش من از رو پرشیا سیستمو باز کردم بستم رو پراید بعد سابم رو پرشیا قشنگ میزد که به یه امپیلی کدنس وصل بود پلی الان رو پراید بستم قشنگ نمیکوبه حس میکنم از تنظیمشه میشه یه راهنمایی کنی درستش کنم و بگی رو چه تنظیمی بزارم سابم اینفینیتیه

  گزینه Bass Boost را در تنظیمات پخش و تنظیمات آمپلی فایر چک کنید و در کمترین مقدار قرار دهید و مجدد صدا را چک کنید.
  در تنظیمات پخش، گزینه LPF را در حالت OFF قرار دهید و مجدد صدا را چک کنید.
  تنظیمات اکولایزر را OFF کنید و مجدد صدا را چک کنید.
  یا اینکه کل تنظیمات پخش را به حالت کارخانه برگردانید و مجدد صدا را چک کنید.

مهدی

سلام داداش ساب من صدا تق تق میده اصلا بیس نمیزنه
انگار گوشت کوب میزنی ته قابلمه
چ کنم؟
ساب 1300
امپ هم 2800وات

امیر

سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه.
یه سوال؟
وقتی سوییچ ماشینو باز میکنم یه نویز خیییلی خفیفی تو باندام میاد که میشه نادیدش گرفت ولی وقتی ماشین روشنه و ضبط رو روشن میکنم نویز وحشتناکی میفته رو باندام دقیقا صدای موتور و گاز دادن حتی صدای راهنماها هم توی باندام میاد .
علتش چیه میشه لطفا راهنماییم کنید؟

  سلام چندین علت میتونه داشته باشه با فروشگاه تماس بگیرید هماهنگ کنید حضوری تشریف ببرید براتون درست میکنن

رامین

سلام دوست عزیز ممنون بابت اطلاعات خوبت من وقتی سوییچو باز میکنم انگار زمانی که برق به آمپیلی میرسه یک لحظه صدای زیادی(هوا) میاد تو باند ها و قطع میشه بچه کوچیک دارم عقب میشینه و این صدا اذیتش میکنه باید چی کار کنم

  ابتدا سیم زمین متصل به بدنه را در سیستم سیم کشی چک کنید، و سپس مابقس اتصالات را، از سرباتری گرفته تا نحوه اتصال بلندگوها با آمپلی فایر و بلندگوها
  برای آگاهی بیشتر مقاله ای که درباره این موضوع در سایت قرار دادیم را هم مطالعه بفرمایید.

امیرحسین رمضانی

سلام خسته نباشید ببخشید خواستم بپرسم آیا میشه یه جفت باند پایونیر ۶۹۷۵و یه ساب گرندزیرو 20spl هشت اینچی رو به یه آمپلی متصل کرد؟

  اگر آمپلی فایر چهار کانال پرقدرت در اختیار داشته باشید، بله امکانش هست.

اراد

سلام‌کاکو دمتگرم‌واقعا گلی بخدا .خداخیرت بده بااین‌مقاله ت فقط من یه سوالی دارم و اینکه امپلی من فقط به سابم وصله که امپلیم tornado1800wهستش و سابم explood 1300.خواستم بپرسم که چطور میتونم سابم رو ویبره کنم ؟؟ضبطم هم پایونیر ۲۹۵۰

سلام من میخوام میدرنج هام بیس ندن و فقط صدای خاننده پخش کنه چون ولوم میدم میدرنجام هم میلرزه

  فیلتر آمپلی رو روی HPF بزارید و مقدار اون رو زیاد کنید، حداقل بالای 180 هرتز

بهروز

سلام یه باند سونی ۶۹۳۰ دارم با یه پخش ۴۱۰bt سونی به نظرتون چه آمپلی براش بزارم خوبه

  سلام از آمپلی فایر N502 سونی میتونید استفاده کنید، در مراحل بعدی بلندگو رو به مدل 6951 سونی و یا ECX 690 هرتز تغییر بدید نتیجه دوچندان بهتری میگیرید

میثم

سلام. ممنون از مقالتون. به سوال داشتم. پیچ ولوم رو که زیاد میکنی صدا کم میشه. قبلا هم این مشکل رو با ضبط پراید داشتم. بردم اسپری زد درست شد. میخوام بدونم اون چه جور اسپری هست؟ میشه بجاش روغنی چیزی زد که روان بشه؟

  از اسپری ناهید استفاده کنید، لوازم الکترونیک فروش ها دارن میتونید تهیه کنید

حمید

سلام من یک ساب ارت کوییت ۱۵اینچ با باکس شرکتی خودشو دارم از این فوم بلندهاست چطوری آمپلی مونو تنظیم کنم هم بیس نر وسنگینی داشته باشم وهم ویبره عالی
ممنونم

  اولا قرار نیست همه چیز به دست تنظیمات آمپلی فایر یا پخش خودرو درست بشه. هنگام خرید یا ساخت ساب باکس، باید با توجه به سلیقه شنیداری، نسبت به ساخت یا خرید ساب باکس اقدام کنید. معماری ساخت ساب باکس در خروجی صدا بسیار تاثیرگذار هست. برای سفارش ساخت ساب باکس حرفه ای و متناسب با سلیقه شنیداری خود، با شماره های بخش تماس با ما تماس حاصل بفرمایید.

محسن

من یه سوال دارم اگه جواب بدین ممنون میشم
من دوتا باند ۶۹۷۵ دارم با امپ دو کانال تاندر پخش هم کنووده با هزینه کم جای ۶۹۷۵ میدرنج بگیرم صدای خوب بهم میده ؟ حقیقت اصلا از میدرنج و میدبیس سر درنمیارم

  میدرنج و میدبیس برای شنیدن موسیقی با صدای بلند در محیط باز کاربرد دارند و استفاده از آنها برای مصرف روزمره در داخل خودرو توصیه نمیشود.
  برای تجربه صدای بهتر، بجای باندهای بیضی 6975 از یک دست کامپوننت با کیفیت، در استیج جلو استفاده کنید.

مجی

با سلام خدمت تیم خوب و حرفه ایی صداپرداز. آقا یه مشکل عجیبی برام پیش اومده نه خودم فهمیدم چیه و نه هیچکس دیگه. من چهارتا کواک رو استیج عقب دارم و یه ساب تو‌صندوق. و پخش کنوود ۳۲۰. امروز خودبخود تنظیمات کراس اوور پخشم معکوس شده. وقتی از فیدر پخش دوتا کواکو قطع میکنم دوتای دیگه بیس قوی و صدای همیشگی رو دارن وقتی فیدر رو میارم رو صفر برای چهارتا کواک، بجای اینکه قدرت بیسو صدا بیشتر بشه کلا صدا لاغر میشه و بیس کامل از دست میره. کراس اوورم همین شده. وقتی برای دوتا کواک فرونت شیب فرکانس تنظیم میکنم که فرضا بره رو صدوبیست هرتز بجای کم کردن صدای بم،بیسو بیشتر میکنه ولی تو همون لحظه تنظیم کراس اوور دوتا کواک ریر درست عمل میکنه. عجیبه چون هم سیمکشی درسته هم کل سیستم تا دیروز درست بود هم خودم بسیار حساسم رو این موارد. ینی یجوری عمل میکنه که انگار چهارتا بلندگو تو حالت فیدر صفر سری کار میکنن و صدا از دست میره ولی دوتا دوتا و جدا از هم عالی هستن مثل همیشه و تا قبل از دیروز. نظرتون چیه واقعا فکرمو مشغول کرده?

رضا

خیلی کارتون درسته،دمتون گرررررم?

نادر

با سلام من یک جفت میدرنج mba-654m دارم تنظیمات آمپ را انجام دادم و میدرنج ها رو روی hpf قرار دادم به نظرتون hpfرو روی چه حدی قرار بدم که نه بیس بزنه و نه صدای خش خش داشته باشه و صدای با کیفیت و خوبی داشته باشه.

  سلام روی حدود 180 هرتز فیلتر کردن برای میدرنج ها مناسبه

نادر

با سلامی دوباره من یک جفت باند 6996exکنوود هم دارم که آنها روی بیس گذاشت ممنون میشم تنظیمات lpfاون رو هم بگید.باتشکر.

  هرچه عدد LPF پایینتر باشد میزان تولید فرکانس های پایین یا همان صداهای بم بیشتر خواهد بود.

حسین اکبری

سلام ببخشید ممنون میشم راهنمایم کنید ماشینم پرشیا هستش من دوتا ساب305cتوی باکس دبل دارم که به امپ تورنادو ۳۸۰۰ واتی ۴کانال وصله ویه جفت ۶۹۶۵ ۴۰۰واتی که به امپ اینفینیتی ۱۸۰۰ ۲ کانال وصله وخازن ۴ فاراد کونکورد با پخش پایونیر تازه چند روزه فهمیدم که باید از کابل با گیج مناسب استفاده کنم الان کابلم ۶ گیج هست میخواستم بدونم میتونم بجای کابل مخصوص سیستم از کابل جوشکاری استفاده کنم؟ بخاطری گرون بودن بیش از حد کابل که متری ۲۳۰ تومن شده گیج 0 اگر کابل جوشکاری میتونم وصل کنم چه سایزی بگیرم که مناسب باشه ؟

و سوال بعدی با این که باطری ۷۴ دارم و خازن، چراغ هام توی صدای بالا چشمک میزنه. و صدای ساب ها هم تو ولوم بالا گنگ میشن بیس پر و محکم میزنه ولی بعضی وقتا صدا قاطی میشه ولی کم نمیاره مشکل کجاست؟ یعنی دلیل همه اینا واقعا برای کابل برق اصلی هست؟

  اولا، خازنی که خریداری کردید، اصلا کیفیت نداره، در حدی که شما اون خازن رو از سیستم حذف کنید هم نبودنش حس نمیشه.
  دوما، کابل برق اگر مس خالص باشه، برای هر نوع انتقال ولتاژ و جریان بهترین عملکرد رو خواهد داشت.
  سوما، جنس سر باتری و اتصالات و نحوه اتصال سیم ها به آمپلی فایر و نحوه اتصال سیم زمین به بدنه خودرو هم بسیار مهم است.

حسین اکبری

واقعا ممنون میشم کمکم کنید پیج تون عالیه خدای دمتون گرم

  همین مقاله رو به دقت چندین بار مطالعه کنید تا همه نکات لازم درباره تنظیم آمپلی فایر یاد بگیرید.

میثم

سلام خسته نباشید من امپ منو مدل HCP 1DK رو گرفتم
من Boost و phase رو متوجه شدم اما lo pass و felter .on و off
Subsonic on .off داره میشه راهنمایی کنین ممنون میشم
بعد ساب من گرند زیرو ۱۳۰۰ ار ام اس هستش دوتا کویل ۲ اهمی داره من رو ۴ اهم بستم آیا امپلی فایر روی یک اهم هم خورجی میده ؟

  Low Pass : روی هر عددی تنظیم بشود، فرکانسهای بالای آن عدد تولید نمیشود و برای تنظیم فرکانسهای بم کاربرد دارد.
  High Pass : روی هر عرددی تنظیم بشود، فرکانسهای بالای آن عدد فقط تولید میشود و برای تنظیم فرکانسهای زیر کاربرد دارد.
  Phase : اگر صفحه ساب به بیرون است از گزینه Normal استفاده کنید. اگر صفحه ساب درون باکس است از گزینه Reverse استفاده کنید.
  Sub Sonic : فرکانسهایی هستند که برای سیستم عصبی مغز انسان بسیار مضر هستند و باعث تولید ویبره های بسیار بی کیفیت در ساب میشوند و فقط در مسابقات بلندی صدا برای دقایقی کوتاه استفاده میشود. خاموش کردن این گزنه در آمپلی فایر، به سرعت به ساب ووفر آسیب میرساند.
  در مورد اهم بندی ساب ووفر خود، اولا به سایت سازنده آن مراجعه کنید، سپس مشخصات فنی آمپلی فایر را چک کنید. همه آمپلی فایرها قابلیت کار کردن روی یک اهم را ندارند.

محمدرضا

من واسه ساب یه آمپ دو‌ کانال استفاده کردم و برای باندها از آمپ چهار کانال دابسر ، ولوم ضبطم تا ۳۰ داره / وقتی رو ۲۸ میارم خرت خرت میکنه صدا ، و نویز هم داره متاسفانه . چند جا هم واسه تنظیم نشون دادم ، یکی میگه امپ خرابه یکی میگه آی سی ضبطه خلاصه هر کی یه جیزی میکه ، مشهد اشنا نداری ببرم نشون بدم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  بهترین روش تنظیم حجم صدا:
  گین آمپلی فایر را در پایین ترین مقدار قرار دهید و سپس ولوم پخش را تا 85 درصد بالا ببرید. اگر تا اینجا صدای بی عیب و نقصی می شنوید و بلندی صدا برایتان کافی است، که تمام. اگر نه! کم کم گین را افزایش دهید و به محض اینکه صدا دچار درهم ریزی شد کمی گین را کم کنید و بدانید که این نقطه پایان توان سیستم شما است و دیگر کاری نمیتوان کرد و عبور از این مرز، نتیجه ای جز آسیب رسیدن به سیستم شما نیست.

امیر

سلام و درود خسته نباشین شرمنده من دیروز یه آمپلی دو کاناله پریمر وصل کردم به دو تا باند پایونر و دوتا مید ۶ و بعد یه ساعت کلا دیه کانال های آمپلی قطع شد جریانش چیه

  سیم اتصال زمین سیم کشی را چک کنید که محل اتصالش به بدنه کاملا مستقیم و فاقد رنگ و آستر و لایه محافظ بدنه باشد. فیوز آمپلی فایر را چک کنید که به منظور حفاظت از مدار، خودش از بین نرفته باشد. نحوه سیم کشی و اتصالات را توسط یک نصاب حرفه ای تر از نصاب فعلی چک کنید. سلامت آمپلی را توسط یک تعمیرکار ماهر چک کنید.

جعفر

سلام
باند ۶۹۷۵ دارم با پخش ۳۲۵۰ و ساب۳۱۱ پایونیر مشاینم سیم کشی داشت امپلی و ساب خودن نصب کردم بدون هیچ اطلاعاتی
بعد ی چند روز صفحه های باندم بخاطر بیس زیاد پاره شدم بعدتعمیر دادم یکی برام تنظیم کنه بیس باند کلا قطعه کرد ولی جوری شده که صدا رو بیشتر از ۴۰ میکنم کیفیت بهم میریزه و بیس خیلی نصبت به تن صدا کمتر شده خواستم راهنمایی کنید چه تنظیمی کنم که صدا و بیس مناسب تری داشته باشم

  از دلایل رایج آسیب رسیدن به بلندگوها و ساب ووفرهای متصل به آمپلی فایر، خاموش کردن گزینه Sub Sonic در آمپلی فایر است، چون موجب جابجایی بیش از حد مجاز صفحه میشود که به این حد مجاز اصطلاحا XMAS گفته میشود. از سایر موارد، تنظیم اکولایزر روی فرکانسهای بسیار پایین به منظور کسب بیس و ویبره بیش از حد مجاز است. و در آخر تنظیم نادرست Gain در آمپلی فایر به منظور کسب حداکثر توان باندها و ساب ووفر همیشه باعث آسیب جدی میشود.

الیاس

سلام وقت بخیر ممنون از مقالتون یه سوال؟؟ سیستمم بعضی اوقات یه نویز خیلی کمی میده صدا موتور گاز دادن و… پخش میشه البته بعضی اوقاته وخیلی کم میشه کمکم کنید؟؟ نمیدونم یکی بهم گفت چیشو کم کن درست میشه یادم نمیاد چی گفت

  دلیل نویز در سیستم صوتی خودرو، در اکثر موارد، اتصال غیرصحیح کابل ارت است. محل اتصال کابل ارت باید با فلز بدنه خودرو تماس مستقیم داشته باشد، یعنی فلز آن قسمت نباید دارای رنگ و روکش باشد و اگر دارای رنگ هست باید کاملا تراشیده شود تا اتصال کامل برقرار بشود.

حمید

سلام داداش من باند 6996 بیضی پایونیر دارم می خوام صدای توییتراش قطع بشه فقط بیس بده چی کار کنم

  با توجه به اینکه باند 6996 کواکسیال است و فاقد کراس اوور است، نمیتوان توییتر را کاملا از کار انداخت. فقط میتوان در تنظیمات پخش، میزان تولید فرکانسهای بالای 200 هرتز را کاهش داد که این موضوع موجب بیش از حد بم شدن صدای خواننده میشود.

یوسف فیاض

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان گرامی در مجموعه صدا پرداز از مقاله بسیار مفید و تخصصی تون بسیار فیض بردم آرزوی موفقیت دارم براتون بویژه آقای مرادی گرامی ??????

  سلام و عرض ادب متقابل خدمت شما دوست گرامی. از نظر لطف شما بسیار سپاسگزاریم. حمایت شما موجب دلگرمی ما هست. هر جا هستید موفق و سربلند باشید.

مسیح

با سلام کنار فیلتر ساب سونیک یه پیچ دیگه هست که از ۲۰۰هرتز شروع میشه تا۸۰ کیلو هرتز این پیچ برای چی هست؟

  با تنظیم این پیچ به سمت عدد پایین تر میزان بیس و ویبره افزایش می یابد و با تنظیم این پیچ به سمت عدد بالاتر قسمت بم صدای خواننده هم توسط ساب ووفر تقویت میشود و شدت بیس و ویبره کم میشود.

امید

ساب ندارم یک جفت پایونیر ۴۰۰ وات v2 دارم چه تنظیمی مناسبه که بهترین صدارو بگیرم؟

  با توجه به اینکه بلندگوی شما کواکسیال است، و نمیتوان تمام فرکانس ها را جداگانه و دقیق تنظیم کرد، در آمپلی فایر، تنظیمات بخش HPF و LPF را در حالت فول رنج قرار بدهید، یعنی هیچ فرکانسی محدود نشود، سپس از میان گزینه های اکولایزر موجود در پخش خودرو، با توجه به سبک موسیقی مورد دلخواه، یکی را انتخاب کنید. یا از بخش تنظیم دستی اکولایزر، تنظیمات دلخواه خودتان را اعمال کنید.

سپاس

سلام دوست عزیز خسته نباشی من یه ساب پایونر ۱۴۰۰ دارم و آمپیلی mba 4105 ، اما سابم بیسش ضعیفه میخوایتم ببینم باید روی آمپیلی چه تنظیماتی انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  با این پیش فرض که در تنظیمات پخش شما، گزینه Boost روی عدد صفر باشد، حجم صدای ولوم پخش را کمی بیشتر از نصف قرار دهید و سپس روی آمپلی فایر گزینه Gain را از حداقل به سمت میانه حرکت دهید تا به میزان بیس مورد علاقه نزدیک بشوید. حال هر زمان که بیس بیشتری نیاز داشتید، عدد گزینه Boost را کم کم بالا ببرید.

  نکات زیادی در کیفیت عملکرد ساب ووفر تاثیرگذارهستند. نکات زیر را چک کنید:
  1. اطمینان از سلامت فنی ساب ووفر
  2. اطمینان از سلامت فنی آمپلی فایر
  3. اطمینان از سلامت فنی پخش خودرو
  4. اطمینان از انتقال صحیح ولتاژ از باتری به آمپلی فایر توسط سیم کشی
  5. باتری ماشین باید کاملا سالم باشد و افت ولتاژ وجود نداشته باشد
  6. با تنظیم صحیح گزینه های مربوط به ساب ووفر در پخش خودرو از قبیل فرکانس پایین گذر یا همان LPF میزان بیس و ویبره را کنترل کنید.

محمد

سلام
داره برق امپری قطع و وصل میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایدد

  دلایل بروز ایراد قطع و وصل شدن آمپلی فایر یا به اصطلاح سوییچ کردن یکی از موارد زیر میتواند باشد:
  1. خازن های آمپلی فایر خاصیت خود را از دست داده اند و باید تعویض بشوند.
  2. در آمپلی فایرهایی که دارای فن هستند، اگر فن از کار بیفتد، ترانزیستورهای آمپلی فایر هنگام داغ شدن به سرعت خنک نمیشوند و باعث سوییچ شدن آمپلی فایر میشوند.
  3. در مدار سیم کشی، سیم ارت به درستی به محل اتصال بدنه متصل نشده باشد.
  4. عدم استفاده از ترمینال و سرباتری مخصوص نصب سیستم و ایجاد اتصالات غیراصولی
  5. استفاده از سیمهای با ضخامت نامناسب و بی کیفیت برای نصب ساب ووفر و بلندگوهای پرقدرت
  6. استفاده از سیم با ضخامت نامناسب برای اتصال باتری به آمپلی فایر
  7. ایراد اساسی در سیستم برق خودرو مانند وجود دینامی که توان شارژ باتری را ندارد، یا استفاده از باتری کهنه ای که به درستی شارژ نمیشود یا دارای آمپر مناسب با توان سیستم صوتی نیست و ……

علی

سلام یه سوال خدمتتون داشتم،من یه ساب و آمپلی پایونیر ۶۷۰۴ و یه پخش ۴۰۵۰ و ۲ تا میدرنج ۵ اینچ و دوتا سوپر تیونر که ۴ اهم می‌باشند که نصبشون کردم و فقط تنظیم پخش و آمپلی فایر مونده خواستم ببینم تنظیمشون چطوری هست (پخش و آمپلی)ممنون

  با توجه به اینکه فقط یک آمپلی فایر چهار کانال در اختیار دارید و خروجی های RCA موجود در پشت پخش شما فقط یک عدد ساب ووفر و یک جفت بلندگو را پشتیبانی میکنند، استفاده اصولی و همزمان از تمام ادوات شما به درستی ممکن نیست. از لحاظ فنی، برای کسب بهترین تجربه شنیداری، شما باید برای استفاده همزمان از ساب ووفر و سوپر تیوتر و میدرنج، یک آمپلی فایر مونو در کنار یک آمپلی فایر چهار کانال در اختیار داشته باشید. اگر امکان تهیه آمپلی فایر مونو وجود ندارد، بجای میدرنج و سوپر تیوتر از بلندگوهای کواکسیال بیضی شکل متناسب با توان خروجی آمپلی فایر خودتان استفاده کنید. بعد از انتخاب یکی از دو روش فوق، امکان تنظیم صحیح وجود خواهد داشت. در غیر اینصورت، با بکارگیری روشهای غیراصولی نصب ادوات صوتی، مانند انشعاب گرفتن از خروجی RCA پشت پخش و روشهای غیراصولی مشابه، امکان تنظیم مناسب وجود ندارد، و صدایی که شنیده میشود یا بسیار بم خواهد شد یا بسیار تیز و آزار دهنده.

علی

سلام یه سوال خدمتتون داشتم،من یه ساب و آمپلی پایونیر ۶۷۰۴ و یه پخش ۴۰۵۰ و ۲ تا میدرنج ۵ اینچ و دوتا سوپر تیونر که ۴ اهم می‌باشند که نصبشون کردم و فقط تنظیم پخش و آمپلی فایر مونده خواستم ببینم تنظیمشون چطوری هست (پخش و آمپلی)ممنوننم از زحمات

  با توجه به اینکه فقط یک آمپلی فایر چهار کانال در اختیار دارید و خروجی های RCA موجود در پشت پخش شما فقط یک عدد ساب ووفر و یک جفت بلندگو را پشتیبانی میکنند، استفاده اصولی و همزمان از تمام ادوات شما به درستی ممکن نیست. از لحاظ فنی، برای کسب بهترین تجربه شنیداری، شما باید برای استفاده همزمان از ساب ووفر و سوپر تیوتر و میدرنج، یک آمپلی فایر مونو در کنار یک آمپلی فایر چهار کانال در اختیار داشته باشید. اگر امکان تهیه آمپلی فایر مونو وجود ندارد، بجای میدرنج و سوپر تیوتر از بلندگوهای کواکسیال بیضی شکل متناسب با توان خروجی آمپلی فایر خودتان استفاده کنید. بعد از انتخاب یکی از دو روش فوق، امکان تنظیم صحیح وجود خواهد داشت. در غیر اینصورت، با بکارگیری روشهای غیراصولی نصب ادوات صوتی، مانند انشعاب گرفتن از خروجی RCA پشت پخش و روشهای غیراصولی مشابه، امکان تنظیم مناسب وجود ندارد، و صدایی که شنیده میشود یا بسیار بم خواهد شد یا بسیار تیز و آزار دهنده.

وحید

سلام.آیا یه جفت باند پایونیر ۶۹۶۶ اس با یه جفت میدرنج هشت مکسیدر و یه جفت سوپر تویتر و یه ساب ۱۲ اینچ سونی ۱۳۵۰
رو میشه به یه آمپیلی ام بی ۱۰۰۴ چهار کانال وصل کنم؟کیفیت میده؟

  به روش اصولی، نه متاسفانه ممکن نیست. حداقل به دو آمپلی فایر چهار کانال نیاز خواهید داشت.

وحید

سلام
یه ساب ۱۲ اینچ بلک ساند دارم مدل bl1200
یه صدایی وسط ساب میده.انگار یه سیمی چیزی داره بهش میخوره.وز وز میکنه
هم صدای کم هم زیاد.البته روی صدای زیاد یخورده گم میشه.ممنون میشم راهنماییم کنید

  نیاز به بررسی از نزدیک داره، چنین ایراداتی رو نمیشه بدون بررسی دقیق نظر داد.

مرتضی عظیمی

با سلام و خسته نباشید از زحمات شما.بنده یم جفت جی بی ال سنگی قدیمی و یک جفت کامپاننت پایونییر۱۷۲۰ دارم که به امپ ۴کانال ام بی وصل هست.بهترین تنظیم چطوره که بیس داشته باشم؟روی امپ برای هر دو کانال ملید bass Eqهستکه صفر و ۶ و ۱۲داره روی چه گزینه باشه؟ممنون میشم راهنمایی کتید.

  اولا، آمپلی فایری که در اختیار دارید، کیفیت ساخت پایینی داره و نمیتونه بهترین کیفیت صدایی که انتظار دارید برآورده کنه. اما به هر حال، ساده ترین راه برای دریافت بیس از باند خربزه ای و کامپوننت، این هست که از روی پخش و آمپ هیچ فرکانسی رو محدود نکنید و فقط در بخش تنظیمات اکولایزر پخش، گزینه Bass Boost رو تنظیم کنید. در حالت تخصصی تر، باید بیشتر تنظیمات روی فرکانسهای پایین مثل 80 و 100 و 120 تست بشه و کیفیت سنجی بشه تا به نتیجه دلخواه برسید. این کارو یه بار با پخش انجام بدید و یه بار هم با آمپ و نتیجه رو مقایسه کنید. دقت کنید که هنگام تنظیم، فایل آهنگ شما باید بسیار با کیفیت باشه و تمام فرکانسها در اون آهنگ موجود باشن.

مرتضی عظیمی

بسیار بسیار ممنون از راهنمابی و وقتی که گذاشتید.فقط روی امپلی برای هر کانال ی کلید سه حالته bassEqهست که صفر و ۶ و ۱۲داره که با تغییرش بیس زیادی میده .میشه واسه باند استفاده کرد یا باعث خرابی میشه؟بازهم تشمر فراوان از راهنماییتون

  میشه برای باند هم استفاده کرد فقط تا جایی که وقتی حجم صدا حوالی 85 درصد است صدای نویز شنیده نشود.

امید عزیزی

سلام بنده امپ مکسیدر bm403 دارم. چطوری میتونم ریزی صدارو کم کنم؟ رو امپ کلیدی برای کم کردن ریز شدن صدا وجود داره اصلا؟

  در هر نوع آمپلی فایر دو کانال یا چهار کانال، یک سوییچ برای تنظیم HPF وجود داره تا فرکانسهای بالاگذر یا همون فرکانسهای صدای زیر، کنترل بشن. در واقع سوییچ HPF روی هر عددی تنظیم بشه، فرکانسهای بالای اون عدد تقویت میشن. اگر محل نصب آمپ شما تو صندوق ماشین جایی هست که دسترسی به سوییچ HPF رو سخت کرده، در تنظیمات اکولایزر پخش، نسبت به تنظیم فرکانسهای بالای 700 هرتز دفت کنید.
  بهترین دامنه صداهای بم بین 80 تا 200 هرتز
  بهترین دامنه صدای انسان بین 300 تا 700 هرتز
  بهترین دامنه صداهای زیر بین 1000 تا 3000 هرتز

جواد

سلام وقتتون بخیر
بنده یک آمپ مونو مدل mafco m_601mp1200wدارم همراه با یک ساب جی بی ال ۱۰۰۰ ولوم نسبتا بالا ساب کاملا قط میشه برای چندین لحظه یکم ک ولوم رو پایین میارم بعد چندین ثانیه دوباره وصل میشه میشه راهنمایی بفرمایید

  کیفیت انتقال ولتاژ و جریان در سیستم شما به درستی انجام نمیشود. باید نسبت به بررسی سلامت سیستم برق خودروی خود اقدام کنید. سیم کشی سیستم صوتی هم باید بررسی کنید.

سید علیرضا

سلام داداش خسته نباشید من وقتی صدارو زیاد میکنم دیگ صدای ساب و ندارم فقط لرزش حس میشه لطفا راهنمایی کنید

  هنگام افزایش حجم صدا، سیستم به ولتاژ و جریان با کیفیت نیاز دارد که از طریق سیم کشی درست به آمپلی فایرها انتقال می یابد و حضور خازن با کیفیت ساخت بالا در تامین جریان لحظه ای لازم برای بیس زنی ساب ووفر نقش مهمی دارد. اگر ساب ووفر شما از نظر فنی کاملا سالم باشد، به جستجوی ایراد در بخش سیم کشی و عملکرد پخش و آمپلی فایر باشید.

محمد

سلام و خسته نباشید آقای مرادی من باند ۶۹۷۵ دارم با آمپ تورنادو ضبطم چینی هست تنظیمات نداره آیا میتونم lpf hpf را از حالت فول خارج کنم و تنظیم کنم

سلام خسته نباشید من تازه ۴ تا باند سیستمی با ی جفت میدرنج وصل کردم عقب بعد باند جلو کارخونه هستش و بیس میرنه کیفبتش خیلی خوب بود ک خواستم بیس سابمو زیاد کنم کلا تنظیماتشو خراب کردم میشه ی تنظیمات خوب بهم بگین انجام بدم تا اسیبی نرسه ب باند و ساب

  از اکولایزرهای پیش فرضی که در پخش شما قابل استفاده هست، کمک بگیرید. تنظیم حرفه ای و دقیق فقط بصورت حضوری قابل انجام هست.

علی کدیور

سلام خسته نباشید ببخشید من میخواستم بیس باند هارو وصل کنم الان بیس سیستمم با سابه میخوام بیس باند هارو هم وصل کنم باید چیکار کنم با امپلی؟

  باید تنظیمات HPF مربوط به پخش و خود آمپلی فایر در حالت Full یا Off باشه، یعنی باید در حالتی باشه که هیچ فرکانسی رو محدود نکنه.

محسن

سلام داداش گلم خسته نباشی خواستم یه راهنمایی بکنید من یه مشکلی واسه سابم به وجود اومده ! تازگیا وقتی صدای پخش کم باشه سابم قطع میشه ولی وقتی صدارو خیلی زیاد کنم انگار یه شوکی بهش وارد میشه و ساب وصل میشه ! سیم کشی رو چک کردم و مشکلی نداشت به نظر شما مشکل از کجا میتونم باشه لطفا راهنماییم کنید ممنونم از اینکه وقت میزارید .

  ما قبلا چنین موردی رو تجربه کردیم و ایراد از فرسوده شدن خازن های خود آمپلی فایر بودن که بعد از مدتی کلا آمپ از کار افتاد و بخش تغذیه آمپ رو هم از بین برد. توصیه میکنم آمپلی فایر رو به تعمیرکار متخصص کار درست نشون بدید. کیفیت انتقال ولتاژ و جریان از سر باتری تا سر آمپلی فایر هم چک کنید، شاید یه ایراد در این سیستم انتقال داره به آمپلی فایر آسیب میزنه.

محسن

سلام.وقتتون بخیر.من یه ضبط۹۴۵۰ پایونیرویه جفت باند جی بی ال سنگی دارم.بدون آمپلی میشه استفاده کرد؟اگه نمیشه آمپلی مناسبو معرفی کنید لطفا

  میشه استفاده کرد، اما برای رسیدن به اوج بلندی صدا به آمپلی فایر نیاز خواهید داشت.

مهدی

سلام آقادمت خیلی گرم مخصوصاتواین کروناوبیکاری خیلی هامون من چندماه بودمیخواستم بدم سیستم روتنظیم کنند ولی نمیتونستم تاامروزکه مقاله شماروخوندم من شیرازم ویه دوهفته دیگه میخوام بیام تهران وبرم البرز اگه چیزی خواستی درخدمتم شیرازسوغاتی زیادداره مخصوصا کله گرم کن شمارم برات میذارم ۹۲۱۷۴۴۵۰۵۳

  از حسن توجه و لطف شما بسیار سپاسگزاریم برادر
  حضور گرم شما رو در استان البرز با آغوش باز پذیرا هستیم

محسن

سلام قربان من یه ضبط AVH_p6600 پایونیر دارم که اینا عین بقیه ضبط هایی که تو بازار هست فابریک رویه خودش خروجی RC نداره چند تا سوکت میخوره بهش که یکیش واسه چنجره که من با تبدبلی که گرفتم الان به عنوان خروجی Aux استفاده میکنم روی یکی دیگه از سوکت هاشمR ‌‌AUx in Aux in L, Aux video, camera in, FR in, FL in, video inرو داره الان واسه خروجی که بخوام وصلش کنم به امپ از اینا میتونم استفاده کنم

  از خروجی با عنوان High Level مستقیما به آمپلی فایر متصل بشوید یا از تبدیل High Level به RC استفاده کنید.

پوریا

سلام آقا من یه ساب لوله ای دارم بین باند ۷۱۸ کنود سونی ۶۹۵۱ کدوم بهتره فقط برای صدا می‌خوام نه بیس

  سونی 6951 گزینه خوبی هست
  از محصولات کنوود هم مدل 718 بسیار پرطرفدار هست
  ولی سعی کنید برای دربهای جلو اگر امکان نصب کامپوننت دارید از یک دست کامپوننت با توان مناسب استفاده کنید.
  انواع کامپوننت در بخش فروش بلندگوها در همین سایت موجود هست.

پوریا

سلام من یه ساب لوله ای دارم با پخش ایندش۷۸۵۰ واسه باند موندم سونی ۶۹۵۱بگیرم یا کنوود لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  سونی 6951 گزینه خوبی هست
  از محصولات کنوود هم مدل 718 بسیار پرطرفدار هست
  ولی سعی کنید برای دربهای جلو اگر امکان نصب کامپوننت دارید از یک دست کامپوننت با توان مناسب استفاده کنید.
  انواع کامپوننت در بخش فروش بلندگوها در همین سایت موجود هست.