باند, مطالب بلاگ

راهنمای کامل خرید باند ماشین 10 نکته مهم انتخاب بلندگو

A complete guide to buying car tires
()

راهنمای خرید باند ماشین

یکی از مهم ‌ترین عواملی که می ‌تواند بر تجربه رانندگی شما تأثیر بگذارد، کیفیت سیستم صوتی ماشین است. باند ماشین یکی از قسمت های سیستم صوتی است که نقش مهمی در تولید صدای با کیفیت ایفا می‌ کند.

وقتی در ماشین نشسته ‌اید و به موسیقی مورد علاقه ‌تان گوش می ‌دهید، کیفیت صدای موسیقی می تواند به شما آرامش دهد و سواری شیرین تری را برای شما رقم زند.

باند و اسپیکر های با کیفیت، می ‌توانند تمام جزئیات موسیقی را به گوش شما برسانند و آن را برای شما زنده کنند. این امر باعث می ‌شود که شما بیشتر با موسیقی ارتباط برقرار کنید و از آن لذت ببرید.

 

Band and car speakers

اگر به دنبال خرید باند ماشین خوب و با کیفیت هستید، با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

باند ماشین، بلندگو هایی هستند که صدا را در ماشین پخش می ‌کنند. باندهای فابریک خودرو معمولا کیفیت صدای چندان مناسبی ندارند و نمی ‌توانند موسیقی را به ‌درستی و آن طور که دلمان می خواهد، پخش کنند. به همین دلیل، خرید باند ماشین می ‌تواند تجربه گوش دادن به موسیقی در خودرو را به‌ طور قابل ‌توجهی بهبود بخشد.

انواع باند ماشین بر اساس نوع عملکرد

باند ماشین یا اسپیکر در انواع مختلفی عرضه می ‌شود که هر کدام ویژگی‌ ها و مزایای خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی انواع باند ماشین می ‌پردازیم:

1- فول رنج (Full Range)

این نوع باند ها می توانند طیف وسیعی از فرکانس ها را از صداهای زیر(تریبل) تا صداهای بم (باس) را تولید کنند. باند فول رنج از یک درایور یا بلندگو تشکیل شده است که دارای یک دیافراگم بزرگ است.

Full range band

این دیافراگم قادر است امواج صوتی با فرکانس‌ های مختلف را تولید کند. باند های فول رنج معمولا ارزان تر از سایر انواع باند ها هستند و برای استفاده عمومی مناسب هستند.

2- کامپوننت (Component)

این نوع باند ها از چندین بلندگو تشکیل شده اند که هر یک وظیفه تولید یک محدوده فرکانسی خاص را بر عهده دارند. این باند شامل ووفر، توییتر و کراس اوور است.

ووفر وظیفه تولید صداهای بم را بر عهده دارد، توییتر وظیفه تولید صداهای زیر را بر عهده دارد و کراس اوور وظیفه تفکیک صداهای دریافتی از منبع صوتی و ارسال آنها به اجزای مناسب را بر عهده دارد.

component

باند های کامپوننت کیفیت صدای بهتری نسبت به باند های فول رنج دارند و قادر به تولید صدایی با کیفیت، توان خروجی بالا و قابلیت تنظیم دقیق هستند، اما گران تر هستند.

درباره کامپوننت بیشتر بخوانید: کامپوننت چیست و چه فرقی با باند دارد؟

3- میدرنج (Midrange)

اسپیکر هایی هستند که صدا را در بازه فرکانسی 250 تا 2000 هرتز پخش می‌ کنند. این بازه فرکانسی شامل صدای خواننده، سازهای زهی، سازهای بادی و سازهای کوبه ‌ای می ‌شود. پس میدرنج خودرو، صدا ها را به خوبی تفکیک می کنند.

What is midrange

درباره میدرنج بیشتر بخوانید: فرق میدرنج و کامپوننت

4- تیوتر

وظیفه اصلی تیوتر ماشین، پخش صداهای فرکانس بالا و صداهای زیر و ظریف است. تیوترها، باعث ایجاد تعادل در صدای باند خودرو می‌ شوند.

car tutorial

درباره تیوتر بخوانید: تیوتر و سوپرتیوتر چه فرقی دارند؟

5- ساب ووفر (Subwoofer)

این نوع باند ها برای تولید صداهای زیر (بیس) استفاده می شوند. ساب ووفر ها معمولا بزرگ هستند و در قسمت زیرین خودرو نصب می شوند. قیمت و خرید ساب ماشین

Subwoofer

درباره ساب بیشتر بخوانید: راهنمای اهم بندی ساب ماشین

6- گرد (Round)

این نوع باند ها رایج ترین نوع باند خودرو هستند. خرید باند گرد معمولا برای درب های جلو و عقب خودرو استفاده می شوند.

round band

7- بیضی (Ellipsoidal)

باند بیضی یا خربزه ای از نظر اندازه بزرگ تر از باندهای گرد هستند و شکل بیضی دارند. این شکل باعث می شود که باند بتواند صدایی با پوشش وسیع تر تولید کند. خرید باند های خربزه ای نیز برای درب های جلو و عقب خودرو استفاده می شوند، اما می توان از آنها برای بلندگو های مرکزی یا ساب ووفر نیز استفاده کرد.

oval band

راهنمای خرید باند خودرو

باند یا اسپیکر خودرو نقش مهمی در کیفیت صدای خروجی سیستم صوتی دارد. با توجه به تنوع بالای انواع باند و اسپیکر در بازار، انتخاب یک مدل مناسب می‌ تواند کار دشواری باشد. پس، قبل از خرید انواع باند ماشین این موارد را در نظر بگیرید:

1. بیشینه صدای خروجی یا توان خروجی

یکی از مهم ‌ترین فاکتور هایی که در هنگام خرید باند خودرو باید به آن توجه کنید، توان خروجی یا بیشینه صدای خروجی آن است. این فاکتور نشان‌ دهنده میزان بلندی صدایی است که باند می‌ تواند تولید کند. با توجه به فضای محدود خودرو، توصیه می ‌کنیم که از باند هایی با بیشینه صدای خروجی 150 تا 200 وات استفاده کنید.

2. امپدانس

امپدانس باند یا اسپیکر ماشین، مقاومت آن در برابر جریان برق است. امپدانس باند باید با آمپلی ‌فایر خودرو هماهنگ باشد. در صورتی که امپدانس باند و آمپلی ‌فایر با یکدیگر هماهنگ نباشند، ممکن است با مشکلاتی مانند صدای خش ‌دار یا افت کیفیت صدا مواجه شوید.

3. فرکانس صدا

فرکانس صدا دامنه‌ ای از امواج صوتی است که باند قادر به تولید آن است. فرکانس صدا بر کیفیت و تفکیک صدای باند تأثیر می‌ گذارد. گوش انسان قادر به شنیدن فرکانس‌ های بین 20 تا 20000 هرتز است. بنابراین، بهتر است از باند هایی استفاده کنید که فرکانس پاسخگویی آن ‌ها در این محدوده قرار دارد.

Sound frequency

4. نوع باند

باندهای خودرو به دو دسته اصلی کواکسیال و کامپوننت تقسیم می ‌شوند. باندهای کواکسیال و فول رنج یکپارچه هستند و از یک ساب ‌ووفر، میدرنج و توییتر تشکیل شده‌ اند. این باند ها ارزان ‌تر از باند های کامپوننت هستند، اما کیفیت صدای آن ‌ها چندان بالا نیست.

باندهای کامپوننت از اجزای جداگانه درایور ووفر (برای پخش فرکانس ‌های پایین)، درایور تیوتر (برای پخش فرکانس‌ های بالا) و درایور میدرنج (برای پخش فرکانس ‌های میانی) تشکیل شده‌ اند، که می ‌توان آن‌ ها را به ‌صورت دلخواه در خودرو نصب کرد.

5. اندازه باند

اندازه اسپیکر یا باند بر کیفیت و قدرت صدای آن تأثیر می ‌گذارد. باند های بزرگ تر صدای بلندتری تولید می‌ کنند، اما ممکن است فضای کم تری در اختیار داشته باشید.

6. برند و کیفیت ساخت

Advantages and disadvantages of three way band

برند های خوب، باندهای با کیفیت صدای بهتری تولید می ‌کنند و طول عمر بیشتری دارند.

7. مقاومت در برابر حرارت و رطوبت

باندهای خودرو باید در برابر حرارت و رطوبت مقاوم باشند تا در شرایط مختلف آب و هوایی عملکرد مناسبی داشته باشند.

8. فرکانس پاسخگویی

فرکانس پاسخگویی، محدوده فرکانس‌ هایی است که باند می ‌تواند به‌ طور موثری پخش کند. فرکانس پاسخگویی باند باید با محدوده شنوایی انسان (20 هرتز تا 20 کیلو هرتز) هماهنگ باشد. در غیر این صورت، ممکن است برخی از فرکانس‌ ها را نتوانید بشنوید.

9. قدرت آهنربا

هرچه قدرت آهنربای باند بیشتر باشد، کیفیت و طول عمر باند نیز بیشتر می ‌شود.

10.نصب راحت

اگر نصب اسپیکری که می خرید راحت باشد، و خودتان هم کمی وارد باشید، به راحتی می توانید آن را نصب کنید. البته، همان فروشگاهی که باند را می خرید، نصب را برایتان انجام می دهد ولی این کار هزینه اضافی دارد.

اگر خودتان می خواهید نصب باند را انجام دهید، باید دقت کنید که سایز و عمق اسپیکر، با قسمتی که می خواهید آن را نصب کنید، یکسان باشد.

The best car band

نگه داری از باند ماشین

برای اینکه عمر باند ماشین خود را طولانی کنید، به طور مداوم از حداکثر توان خروجی اسپیکر استفاده نکنید و ولوم را مقداری کم کنید. نور خورشید و گرمای شدید می ‌توانند به دیافراگم باند آسیب برساند و باعث کاهش کیفیت صدای آن شوند.

به علاوه، رطوبت و آب می‌ توانند به سیم پیچ باند آسیب برساند و باعث سوختن آن شوند. بنابراین، باند خودرو را در معرض گرما و رطوبت قرار ندهید.

برای تمیز کردن باند، بهترین کار این است که هر بار به کارواش می روید، با شلنگ فشار هوا، گرد و غبار آن را بگیرید. در غیر این صورت، می توانید با یک تکه پارچه نم دار، آن را تمیز و سریع خشک کنید.

راهنما خرید سیستم ماشین با انواع بودجه مالی

بهترین مارک های باند ماشین کدامند؟

  1. • پایونیر
  2. • آدیسون
  3. • هرتز
  4. • سونی
  5. • اینفینیتی
  6. • آلپاین
  7. • کنوود
  8. • جی بی ال

آیا بالاتر بودن بیشینه صدا در خرید اسپیکر و باند ماشین کافی است؟

خیر. بیشینه صدا تنها یکی از عواملی است که در کیفیت صدای اسپیکر تأثیرگذار است. عوامل دیگری مانند توان خروجی، امپدانس، فرکانس پاسخگویی، و نوع باند ساب ووفر، فول رنج و میدرنج در کیفیت صدای اسپیکر تاثیر گذارند. با ترکیب این موارد می توانید صدایی واضح تر و تفکیک شده تر را داشته باشید.

The best car speaker

چه تعداد باند برای خودرو مناسب است؟

می‌ توان گفت که حداقل تعداد باند مناسب برای ماشین، دو عدد است که در درب‌ های جلوی خودرو نصب می ‌شوند. اگر به صدای با کیفیت‌ تری علاقه دارید، می ‌توانید از چهار باند استفاده کنید. علاوه بر دو یا چهار باند اصلی، می‌ توانید از تیوتر‌ ها و ساب ‌ووفر ‌ها نیز استفاده کنید و کیفیت سیستم صوتی خود را بالا ببرید.

باند چیست و چگونه کار میکند؟

تشخیص اصل یا تقلبی بودن باند پایونیر

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *