آمپلی فایر ها, سیم کشی سیستم صوتی

سیستم صوتی خودرو با کابل مسی یا آلومنیومی؟؟؟

سیستم صوتی خودرو کابل مسی یا آلومنیومی؟؟؟
()
سیستم صوتی خودرو کابل مسی یا آلومنیومی؟؟؟
سیستم صوتی خودرو کابل مسی یا آلومنیومی؟؟؟

یکی از فاکتور هایی که در انتخاب هر نوع کابلی اعم از کابل برق ، انتقال سیگنال ، کابل AUX و … معمولا نادیده گرفته میشود، مواد و متریالی است که هادی درون کابل از آن شده است.

آلومنیوم و مس از فلزات بسیار رایج در صنعت ساخت کابل هستند و تفاوت های قابل توجه زیادی در کیفیت، قدرت، و ظرفیت انتقال سیگنال در بین این دو جنس وجود دارد.

کابل سیستم صوتی
کابل سیستم صوتی

گزینه ارزان تر بین این دو که در بازار بسیار رایج است، آلومنیوم با روکش مس میباشد که به اختصار با نماد CCA نمایش داده میشود.

CCA که مخفف Copper Clad Aluminium است، به کابل هایی گفته میشود که دارای هسته و مغز آلومنیومی هستند که این مغز آلومنیومی به وسیله لایه نازکی از مس پوشیده شده است و برای استفاده در مواقعی که سیستم صوتی شما چندان قوی نیست و یا دارای بودجه محدودی در هنگام خرید هستید، گزینه بسیار مناسبی است.

دسته دوم از کابل ها که تماما از مس ساخته شده اند و به اختصار با نماد OFC نمایش داده میشوند ( کابل Lanzar PW-4030 )، دارای هادی الکتریکی بهتری نسبت به CCA ها هستند.

OFC که مخفف Oxygen Free Copper میباشد، به معنای این است که در ریخته گری رشته های این کابل هرگونه اکسیژن و عوامل خورنده و اکسید شونده تصفیه شده اند.

کابل های مسی دارای ظرفیت انتقال بار الکتریکی بیشتر هستند و میزان افت سیگنال در طول مسیرشان حداقل میزان ممکن است، زیرا با تغییرات دما دچار تنش های حرارتی نمیشود و انبساط و انقباط رشته های آن بسیار کم است.

بهبود بهره وری ای که در استفاده از کابل های مسی حاصل میشود تنش های الکتریکی در خودروی شما را به حداقل رسانده و باعث میشود تا سیستم صوتی شما با حداکثر توان مفید خود کار کند.

با وجود اینکه کابل های مسی OFC گران تر هستند اما مقاومت به خوردگی و اکسید شدن و تولید سولفات در آن ها بسیار بالاست و در دراز مدت هزینه های نگهداری نگهداری شما را کاهش میدهد چرا که در بسیاری موارد کابل های آلومنیومی به دلیل افت توان و ایجاد پدیده سولفات در بین رشته های آن نیاز به تعویض و جایگزین کردن دارند.

جهت یادگیری نحوه تشخیص کابل های مسی از آلومنیومی اینجا کلیک کنید.

مزایای کابل های مسی نسبت به آلومنیومی در سیستم صوتی خودرو :

  1. افزایش رسانش برای انتقال جریان برق بیشتر به آمپلی فایر
  2. کاهش تنش روی سیستم های الکتریکی خودرو
  3. مقاومت به خوردگی بیشتر
  4. کاهش هزینه های نگهداری
  5. بهبود جذب گرما و حساسیت کمتر به تغییرات دما

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *