مطالب بلاگ

چرا در سیستم صوتی از خازن استفاده میکنیم؟ انتخاب خازن مناسب خودرو

The role of the capacitor in the audio system
()

سازندگان خودروی شما، داشتن ساب ووفر و سیستم صوتی حرفه ای را در هنگام طراحی خودرو لحاظ نکرده اند. بیس ساب ووفر مقدار زیادی از جریان برق را به سمت خود می‌کشد و عموم تجهیزات الکتریکی خودرو برای چنین شرایطی آمادگی لازم را ندارند. بنابراین برای تامین انرژی مورد نیاز ساب ووفر از خازن ها استفاده میکنیم.

چرا خازن؟

سیستم های صوتی خودرو، به ویژه سیستم های صوتی قدرت مند، به انرژی زیادی نیاز دارند. در هنگام پخش صدای با کیفیت بالا، به ویژه در هنگام پخش بیس های سنگین، آمپلی فایر نیاز به جریان زیادی دارد.

باتری خودرو، که منبع تغذیه اصلی سیستم صوتی است، ممکن است نتواند این جریان را به طور مداوم تأمین کند. در نتیجه، ولتاژ برق خودرو افت می کند و باعث کاهش کیفیت صدا می شود.

خازن های سیستم، که به عنوان خازن های فیلتر برق نیز شناخته می شوند، می توانند به رفع این مشکل کمک کنند. خازن ها می توانند انرژی را ذخیره کنند و در صورت نیاز آن را به آمپلی فایر تحویل دهند. این امر باعث می شود که ولتاژ برق خودرو ثابت بماند و کیفیت صدا حفظ شود.

نحوه کار خازن

برخلاف باطری، خازن توان تولید برق و الکتریسیته ندارد بلکه برق را در خود ذخیره می‌کند. خازن به عنوان حائل بین تولید کننده (باطری) و مصرف کننده (آمپلی فایر) خودرو قرار می‌گیرد و باید در مدار در مسیر کابل برق اصلی در نزدیک ترین نقطه به مصرف کننده (آمپلی فایر) نصب شود.

برق تولیدی دینام و باطری توسط خازن ذخیره می‌کند و در زمانی که آمپلی فایر نیاز به برق دارد سریعا جریان برق داخل آن خالی شده تا یک بیس قوی و کامل توسط ساب ووفر ایجاد شود، بنابراین خازن روی کیفیت صدا بسیار موثر است.

خازن ها معمولا استوانه ای و یا مستطیل شکل هستند اما در هرگونه شکال ظاهری که تولید شود، متشکل از صفحات هادی فلزی است که به وسیله یک دی الکتریک (عایق) از یکدیگر جدا شده اند و به عنوان یک منبع برق موقت قادر است تا برق مورد نیاز اجزا را فورا در اختیارشان قرار دهد.

Types of capacitors

مزایا استفاده از خازن باند ماشین

 1. • بهبود کیفیت صدا: خازن ها می توانند به بهبود کیفیت صدا در هنگام پخش بیس های سنگین کمک کنند. این امر به دلیل ثابت نگه داشتن ولتاژ برق خودرو است.
 2. • افزایش توان آمپلی فایر: خازن ها می توانند به افزایش توان آمپلی فایر کمک کنند. این امر به دلیل تأمین جریان بیشتر به آمپلی فایر است.
 3. • کاهش نویز: خازن ها می توانند به کاهش نویز در سیستم صوتی کمک کنند. این امر به دلیل فیلتر کردن نوسانات برق است.
 4. • طول عمر بیشتر آمپلی فایر: خازن ها می توانند به افزایش طول عمر آمپلی فایر کمک کنند. این امر به دلیل جلوگیری از افت ولتاژ برق و آسیب رسیدن به آمپلی فایر است.

انواع خازن سیستم صوتی

 1. • خازن های سرامیکی: خازن های سرامیکی ارزان ترین نوع خازن های صوتی هستند. این خازن ها معمولاً توان کم تری نسبت به سایر انواع خازن ها دارند.
 2. • خازن های پلی پروپیلن: خازن های پلی پروپیلن دارای کیفیت صدای بهتری نسبت به خازن های سرامیکی هستند. این خازن ها توان بیشتری نسبت به خازن های سرامیکی دارند.
 3. • خازن های آلومینیومی: خازن های آلومینیومی دارای کیفیت صدای بسیار بالایی هستند. این خازن ها توان زیادی دارند و برای سیستم های صوتی قدرت مند مناسب هستند.

ضرورت حضور خازن در سیستم صوتی چیست؟

در هنگام پخش موزیک، ایجاد بیس های سنگین و نت های بلند ناگهانی که Peak ایجاد می‌کنند به حجم بالایی از جریان الکتریسیته نیاز دارد که در لحظه باید فراهم شود.

خازن توانایی پر و خالی شدن سریع را دارد و بهتر از دینام و باطری می‌تواند برق آمپلی فایر را تامین نماید که این مسئله به دلیل مقاومت داخلی باطری است که بسیار بالا تر از هرگونه خازنی است و این مقاومت جریان برق تولید شده توسط دینام و باطری را محدود می‌کند بنابراین نیاز به خازن یکی از واجبات تامین برق آمپلی فایر خودرو است.

نکته دیگر اینکه جریان برق خودرو دائما بین 12 ولت و 14.4 ولت در حال نوسان است، حضور خازن باعث پایداری جریان و خنثی شدن نوسانات برق می‌شود که این امر کارکرد بهتر و خنک تر آمپلی فایر، کاهش دیستورشن(درهم ریزی) صدا و در نهایت افزایش کارایی آمپلی فایر را درپی خواهد داشت.

انتخاب خازن با ظرفیت مناسب برای خودرو

باید خازنی را انتخاب کنیم که برق لازم را برای سیستم صوتی خودروی ما فراهم کند، معمولا به ازای هر 500 تا 1000 RMS توان یک فاراد خازن در نظر گرفته می‌شود. فاراد واحد اندازه گیری ظرفیت ذخیره سازی خازن است.

اگر خازنی را بزرگتر از حد نیاز انتخاب کنیم آسیبی برای ادوات ما ندارد اما باعث خالی شدن زودرس باطری خودرو هنگامی که موتور خاموش باشد می‌شود. هنگام انتخاب خازن مناسب سیستم صوتی، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 1. • توان آمپلی فایر: خازن باید توان کافی برای تأمین جریان مورد نیاز آمپلی فایر را داشته باشد. توان خازن معمولا با واحد فاراد (F) اندازه گیری می شود.
 2. • ولتاژ کاری خازن: خازن باید ولتاژ کاری کافی برای تحمل ولتاژ برق خودرو را داشته باشد. ولتاژ کاری خازن معمولا با واحد ولت (V) اندازه گیری می شود.
 3. • ابعاد خازن: خازن باید در فضایی که در نظر گرفته شده است، جای بگیرد.

بهترین خازن برای سیستم ماشین

بهترین خازن برای سیستم ماشین، خازنی است که توان و ولتاژ کاری کافی داشته باشد و در فضایی که در نظر گرفته شده است، جای بگیرد. همچنین، کیفیت صدای خازن نیز باید مناسب باشد. چند نمونه از بهترین خازن های موجود در بازار را معرفی می کنیم:

 1. • خازن سیلمیک 1 فاراد 24 ولت: این خازن از نوع آلومینیومی است و دارای توان و ولتاژ کاری مناسبی است. همچنین، کیفیت صدای خوبی دارد.
 2. • خازن پلیکان 1 فاراد 24 ولت: این خازن از نوع پلی پروپیلن است و دارای توان، ولتاژ کاری و کیفیت صدای مناسبی است.
 3. • خازن کروز 1 فاراد 24 ولت: این خازن از نوع سرامیکی است و دارای توان و ولتاژ کاری مناسبی است. همچنین، قیمت مناسبی دارد.

What is the role of the capacitor in the audio system

چه موقعی حس می‌کنیم که نصب خازن واجب است؟

اگر ساب ووفر سیستم صوتی شما درحین کار اصطلاحا سکته می‌کند و یا به عبارت دیگر در حین اجرای موزیک از بیس زدن جا می‌ماند و یا حتی برای لحظاتی بیس ساب ووفر قطع می‌شود یک خازن خوب می‌تواند تا حد زیادی مشکلات ذکر شده را رفع کند.

واضح ترین پارامتر برای تشخیص نیاز به خازن، تغییر نور چراغ های خودرو در هنگام کار سیستم صوتی ماشین است. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد یعنی در جایی از مدار نیاز به منبع ذخیره برق داریم تا از افت وخیز های ناگهانی ولتاژ در مدار جلوگیری کند. از دیگر موارد نیاز به خازن می‌توان به کوچک بودن باطری و یا کم بودن ظرفیت شارژ دینام اشاره کرد.

اضافه کردن خازن به مدار تا حد زیادی این پدیده را رفع می‌کند هرچند در برخی موارد صرفا اضافه کردن خازن از تغییر نور چراغ های ماشین جلوگیری نمی‌کند. به عنوان مثال هنگامی که با افزایش دور موتور چراغ ها پرنور می‌شوند باید سیستم برق و دینام خودرو چک شود. همیشه قبل از اضافه کردن خازن از سلامت سیستم برق و باطری خودرو مطمئن شوید.

نصب خازن روی باند

نصب خازن روی باند کار نسبتا ساده ای است. با این حال، برای نصب صحیح خازن، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • خازن باید در نزدیکی آمپلی فایر نصب شود. این امر باعث می شود که خازن بتواند به سرعت انرژی مورد نیاز آمپلی فایر را تأمین کند.
 • خازن باید به درستی به برق خودرو متصل شود. اتصال نادرست خازن می تواند باعث آسیب دیدن خازن یا سایر قطعات خودرو شود.

تبدیل باند به میدرنج با خازن

تبدیل باند به میدرنج با خازن روشی ساده و مقرون به صرفه برای بهبود کیفیت صدای سیستم صوتی خودرو است. با این کار می توانید باند های فابریک خودرو را به میدرنج های با کیفیت تبدیل کنید و از صدایی با کیفیت بالاتر لذت ببرید.

تقویت باند ماشین با خازن نقش مهمی در بهبود کیفیت سیستم صوتی خودرو دارد. با انتخاب خازن سیستم مناسب و نصب صحیح آن، می توانید بهترین استفاده را از سیستم صوتی ماشین خود داشته باشید.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

73 دیدگاه در “چرا در سیستم صوتی از خازن استفاده میکنیم؟ انتخاب خازن مناسب خودرو

 1. میلاد گفت:

  سلام من یک خازن ۱ فاراد ساند استریم از بازار تهیه کردم و هنوز نصب نکردم چون شنیدم زمانی که موتور ماشین خاموشه خازن مصرف کننده هست و باتری رو خالی میکنه ممنون میشم جواب بدید

  1. صداپرداز گفت:

   خازن های فیک مصرف کننده هستن و خازن های اورجینال وقتی پر میشن ذیگه بار مصرفی ندارن، همیشه از خازن خوب استفاده کنید؛ سانداستریم تایید نمیشه

 2. جواد کهالی گفت:

  سلام
  برای نصب میدرنج وایب ۱۲ نیاز به خازن هست یا نه ؟

  1. صداپرداز گفت:

   خازن برای وقتیه که ساب سنگین داشته باشیم، میدرنج نیازی به خازن نداره

 3. محسن گفت:

  سلام من از جواب هایی که به دوستان دادین متوجه شدم که با وجود ساب باید خازن اصافه بشه . خب حالا سوال من اینه که اگه من سه تا امپلی داشته باشم خازن رو فقط سر راه امپلی ساب قرار بدم یا از یک خازن برای هر سه کمک بگیرم .

  1. محمد مرادی گفت:

   با توجه به نوع ترمینالی که بین باتری و آمپلی فایر قرار میدید، باید تصمیم گرفت.
   بهترین حالت اینه که همه آمپ ها در مسیر خازن باشن

 4. ناصر گفت:

  سلام
  من یه ساب پاور ۱۲۰۰ با یه جفت باند وی ۳ دارم با ظبط ۵۱۵۰ با آمپ ۳۲۰۰ ام بی
  آمپ کلا قطع میکنه و بعد چند ثانیه وصل میشه،ساب رو که خاموش میکنم از رو ظبط یکم بهتر میشه
  قبلا خوب بود ولی جدیدا خیلی اتفاق میوفته

  1. محمد مرادی گفت:

   خیلی چیزا باید چک بشه ، روش سیم کشی ، وضعیت سلامت تک تک قطعات و …
   به یک نصاب و تعمیرکار ماهر حتما مراجعه کنید.

  2. سینا گفت:

   داغ میکنه… باید خنک بشه… یا آمپ قوی تر نصب کن یا وقتی جایی وایمیسی درب صندوق رو بده بالا هوا بخوره بهش

  3. مشتاق گفت:

   داداش. فدات بشم. امپت. ضعیفه ولی. یک راهکار ساده هم هست اول. یه سیم از منفی باطری به بدنه بده و یک منفی از دینام به بدنه ماشین خود دینام به موتور وصله بازم شما یه منفی به بدنه از دینام و باطری بده بهتر میشه

 5. آرش گفت:

  سلام من یک آمپلی فایر مونو دارم با یک ساب و یک آمپلی ۴ کانال و دو جفت کامپوننت چه خازنی برای من خوب است

  1. محمد مرادی گفت:

   برای خرید خازن جنس اصل و درجه یک تماس بگیرید.

 6. حمید گفت:

  سلام قربان خسته نباشید. خازن 2میلیون فاراد CADENCE مدل CAP2DR برای راه اندازی دوتا امپیلی ام بی اکویستیک و یک ساب هرتز ۲۵۰ آر ام اس به علاوه ۲ جفت میدرنج ۸ کیو اس جوابگو هست؟؟ و ایا خازن مورد تایید شما میباشد؟

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر خازن شما اصل و درجه یک باشه و طرح نباشه قابل قبوله و کفایت میکنه

  2. علیرضا گفت:

   داداش تمام خازن های جهان رو جمع کنی دو میلیون فاراد نمیشه

 7. هادی گفت:

  من یه جفت باند 6975v3و یک جوفت 718ایکس دارم که با آمپلی 7500ام بی وصله و برای سابم آمپلی مونو بوستر 4000وصله که سابم 700ار ام اس هست ایا خازن نیاز هست چون مشکلی ندارم ونظر شما رو درمورد خازن 11فراد ام بی چیه

  1. محمد مرادی گفت:

   خازن MB جنس بسیار بی کیفیتی هست و نبودنش خیلی بهتر از بودنشه
   اگر قصد تهیه خازن با کیفیت داشتید تماس بگیرید

 8. مهدی گفت:

  سلام یه سوال داشتم من یه جفت باند اینفینیتی دارم با یه ساب باکس هرتز با یه امپیلی چهار کانال کیفیت و قدرت خیلی خوبی ام داره فقط تنها مشکل اینه که صدا رو که زیاد میکنم بعضی مواقع یهو باندا قطع میشه و فقط ساب کار میکنه و بعد از یکبار خاموش روشن کردن ضبط دوباره درست علتش چیه به نظر شما

  1. محمد مرادی گفت:

   دلیلش سوییچ شدن یا هرچیزی ممکنه باشه که کشف اون علت نیاز به مراجعه حضوری شما به یه یک نصاب باتجربه داره

 9. امید گفت:

  سلام خازن باند 6975 v1 خراب شده. چه خازنی استفاده کنم ممنون

  1. محمد مرادی گفت:

   خود اون خازن خراب رو ببرید قطعه فروشی و یکی مثل اون تهیه کنید و جایگزین کنید

 10. دانیال گفت:

  سلام یک دونه خازن برای یه امپیلی استریو و مونو کفایت میکنه
  سابم ۱۲ دیجیتال ائودیو هستش
  امپیلی مونو دیجیتال ائودیو
  استریو mb که بهش یه میدرنج ۱۰ یه جفت مید رنج ۸ سه تا سوپر توییتر و یه جفت ۶۹۰۰v3 بهش وصله
  خواهشا کمک کنید که چه خازنی بخرم ؟
  چند فاراد باشه؟
  و اینکه دوتا امپیلی به یه خازن وصل میشه یا نه؟

  1. محمد مرادی گفت:

   دو تا آمپ به یه خازن وصل میشن به شرطی که درست سیم کشی کنید
   خازن Dragster اصل و درجه یک موجود داریم و برای خرید اون تلفنی هماهنگ کنید
   09108862388

 11. پژمان گفت:

  سلام خسته نباشید دینام ماشین ۹۰امپر باطری هم۹۰امپر
  سیستم صوتی و لایت بار روی ماشین نصب به دینام آسیب میزنه خازن ها داخل بازار همه قلابی شما چه خازنی پیشنهاد میکنید چهارتا میدرنج و دوتا تیوتر و دو امپیلی و یک ساب ۶۰۰ار ام آس نصب تا الان سالی یک دینام عوض کردم آیا راهکاری بقیر از خازن وجود داره مثلاً یک باطری داخل صندق بزارم که با دینام شارژ بشه امکان داره شارژری‌ موجود هست که باطری اضافه رو شارژ کنه

  1. محمد مرادی گفت:

   یک عدد خازن جنس اصل موجود هست ولی در سایت مطرح نکردیم. تماس بگیرید و سفارش بدید.

 12. علی گفت:

  سلام من دوتا باند نوع زد ایکس گرفتم با ظبط. و دوتا هم از قبل داشتم که چهار تا شد ولی یه مشکلی سر پخش باس صدا داره یعنی زمانی که روی هر چهارتا باند میزارم صدای باسش کم و زیاد و اون کیفیت مطلوبو نداره اما فقط روی یدونه باند تنظیم میکنم کیفیت باس خیلی خوب میشه

  باید چیکار کنم؟ آیا میشه خازن ضبط ماشین تقویت یا زیادش کرد خواهشا کمک کنید مرسی

  1. محمد مرادی گفت:

   شما باید از آمپلی فایر استفاده کنید. توان آمپلی داخلی پخش شما محدوده و جوابگوی اون همه باند نیست.

 13. shahab.fd گفت:

  سلام
  جناب سیستم متشکل از 1 ساب 2 تا میدرنج و 2 تا آمپیلی 1 توییتر نیاز به خازن وجود داره یا نه ماشین 206 sd سال 99

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر ساب شما دقیق و روی نت نمیزنه و در اوج بلندی صدا دچار درهم ریزی صدا میشید، بله باید از خازن اصلی و با کیفیت استفاده کنید.

 14. رسول گفت:

  سلام من یه خازن 2فارادdbدارم خواستم بدونم این مارک خوبی هستش یانه ممنون

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر منظور شما از db همون برند db Drive هست، اگر جنس اصل باشه، برند رده متوسطی هست و کار راه اندازه.

 15. مجتبی گریوانی گفت:

  ممنون از وقتی که میذارین.از پاسخهایی که دادین خیلی چیزها دستگیرم شد.ممنون ازراهنماییتون

 16. مجتبی گریوانی گفت:

  ممنون از وقتی که میذارین.از پاسخهایی که دادین خیلی چیزها دستگیرم شد

 17. امیر گفت:

  خازئن من لامپش خاموش نمیشه مشکل ک نداره یا باتری ماشینو خالی نکنه

  1. محمد مرادی گفت:

   مشکلی پیش نمیاد.

 18. حسین گفت:

  سلام.
  آیا خازن مارک آدیو پایپ خازن خوبی هستش؟
  من تو لیست اسامی خازنای خوبی که گذاشتین ندیدم اسمشو و سوال دوم اینکه اگه خازن بالاتر از حد مورد نیاز سیستم بذاریم ، باعث آسیب رسوندن به باتری میشه و یا فرقی نداره فقط زمانی که ماشین خاموشه باتری رو زود خالی میکنه؟

  1. محمد مرادی گفت:

   خازن آدیوپایپ اگر از جنس اصل و درجه یک موجود باشه چیز خوبیه
   وظیقه خازن انباشته کردن جریان هست و محل مصرفش زمانی هست که مصرف جریان در سیستم شما خیلی بالا میره و معمولا این اتفاق موقع صدا گرفتن از ساب ووفر با صدای خیلی بلند اتفاق میافته
   معمولا به ازای هر 500 تا 1000 وات ساب ووفر یک فاراد خازن باکیفیت کافی هست، اگر بیشتر داشته باشید هم اتفاقی نمیافته

 19. Amir arsalan گفت:

  سلام و خسته نباشید،الان نظرات محترمتان رو نگاه کردم و چند مدل از خازن های ک دوستان نام بردند شما گفتین بدرد نخور هستن.میتونم خواهش کنم یه خازن خوب معرفی کنید؟

  1. محمد مرادی گفت:

   قبلا به این سوال پاسخ داده بودم، اما چون تمام کامنتها رو مطالعه نکردید متوجه نشدید.
   BRAX, HELIX, Dragster, Rockford Fosgate, Stinger, Street Wires, Lanzar Pro, Soundstream
   البته جنس اصل ، نه اینکه از رو طرح جنس اصلی کپی کرده باشن

 20. امین جمالی گفت:

  باسلام من یه خازن مارک مافکو گرفتم بنظر شما چطور برندیه؟؟

  1. محمد مرادی گفت:

   متاسفانه جنس با اصالت و قابل تاییدی نیست برادر!
   درپوش بالای خازن رو دربیاری و داخلش رو نگاه کنی احتمالا بایه مشت گچ یا سیمان بجای الکترولیت مواجه میشی!

 21. Mojtaba گفت:

  سلام من یه ساب گرندزیرو 12spl 600rms و یه جفت فولرنج همرتک 10 اینچ و یه جفت سوپر تیوتر همرتک، خازن نیاز میشه؟؟ اگه نیاز میشه چه مارک خازن بگیرم؟؟

  1. محمد مرادی گفت:

   بعد از نصب ساب ووفر، نصب خازن خیلی ضروری میشه، معمولا بعد از حضور یک ساب 500RMS به بالا
   به ازای هر 1000RMS یک خازن یک فاراد واقعی و باکیفیت ساخت بالا لازم میشه

 22. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  شما چه مارک خازن رو توصیه میکنید.

  1. محمد مرادی گفت:

   BRAX, HELIX, Dragster, Rockford Fosgate, Stinger, Street Wires, Lanzar Pro, Soundstream
   البته جنس اصل ، نه اینکه از رو طرح جنس اصلی کپی کرده باشن

 23. احمد رضا عرب عامری گفت:

  سلام ، من یک سیستم ۵۶۰ وات rms دارم آیا لازمه خازن رو ماشینم نصب کنم؟

  1. محمد مرادی گفت:

   بعد از نصب ساب ووفر، نصب خازن خیلی ضروری میشه، معمولا بعد از حضور یک ساب 500RMS به بالا
   به ازای هر 1000RMS یک خازن یک فاراد واقعی و باکیفیت ساخت بالا لازم میشه

 24. علی گفت:

  نظرتون در مورد خازن مارک بوستر چیه ؟؟

  1. محمد مرادی گفت:

   خازنی بسیار بی کیفیت ، در واقع فقط شبیه به یک خازن طراحی شده و اصلا بود و نبودش تاثیری نداره.

 25. محمد مهدی قاسمی گفت:

  سلام وقت بخیر یک ساب ۵۰۰ ار ام اسی همرتک دارم و یک جفت میدرنج ۱۴۰ ار ام اسی آواتار که با یک امپ کلاس دی مدل ۴۱۰۰ همرتک راه اندازی شدن . دوتا مشکل دارم اول اینکه امپ خیلی داغ میکنه با اینکه نو هست و دوما اینکه وقتی چند دقیقه ولوم بالا میگیرم ساب خالی میکنه خیلی بیسش ضعیف میشه .کابل ۴ گیج دارم امپ هم توی صندوق نصبه . نصابم گفت طبیعیه داری از امپ استریو ساب راه میندازی اونم با این قدرت ولی قانعم نکرد . میشه راهنمایی کنید

  1. محمد مرادی گفت:

   برای بررسی کیفیت سیم کشی ها باید میزان ولتاژ در سرباتری و نقطه اتصال سیم برق به آمپلی فایر کنترل شود و نباید اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد. پایین بودن کیفیت سیم ها موجب هدر رفتن ولتاژ و تولید حرارت اضافه میشود. اگر بعد از اصلاح ایرادات سیم کشی همچنان آمپلی فایر بیش از حد داغ میشود، پیچ Gain را در پایین ترین حد قرار دهید و از طریق تنظیمات پخش نسبت به تقویت ولتاژ و سیگنال اقدام کنید و مجددا وضعیت حرارتی آمپلی فایر را کنترل کنید و اگر باز هم مشکل پابرجا بود، از یک تعمیرکار ماهر درخواست بررسی کنید.
   برای بررسی سلامت ساب، آن را در سیستم جداگانه کاملا سالم، تست کنید تا از سلامت آن مطمین شوید. اگر مشکل از خود ساب نیست، نسبت به رفع ایرادات سیم کشی و آمپلی فایر اقدام کنید.

 26. پارسافر گفت:

  سلام من یه ساب ۱۶۰۰ وات و یه جفت جی بی ال سنگی یه جفت کامپوننت جی بی ال و تیوتر اس ۲۰ دارم با دوتا امپیلی
  قصد دارم یه خازن استینگر ۱۰ فاراد هم اضافه کنم
  بنظر شما اسیب میزنه به باطری یا مشکلی نداره

  1. محمد مرادی گفت:

   نکته مهم درباره خازن اینه که باید اصل باشه، خازنهای تقلبی فقط ظاهرشون خوبه و عملا کارایی ندارن. اضافه کردن خازن اصل، مشکلی برای باتری و ماشین ایجاد نمیکنه

 27. حسین گفت:

  سلام من یه ضبط پایونیر ۴خروجی یه امپیلی ۴کانال mb 2100w یه جفت میدرنج ۶.۵ مکسیدر با یه جفت باند بیضی کنوود ۳۰۰وات دارم با اینا صدای خوبی گرفتم اما یه مشکل تو سیستم دارم اینم داغ کردن امپیلی هست جوری میشه که دست بهش میزنی دستتو میسوزونه سوالم اینه باید امپیلی فایر و خازن اضافه کنم یا کابل هام گیجش پایینه باعث میشه سریع داغ کنه اگه میدونی لطفا راهنمایی کن مشکل از کجاست???♥️

  1. محمد مرادی گفت:

   بعضی آمپلی فایرها فن خنک کننده داخلی دارن، اولا چک کنید اگر آمپلی فایر شما چنین فنی داره، سالم و در حال کار کردن باشه و دور چرخش اون هم کافی باشه و ضعیف نشده باشه. اگر آمپلی فایر شما فن نداره، با فرض اینکه شما گج سیم ها رو بر اساس اعداد درج شده در دفترچه راهنمای آمپلی فایر انتخاب کردید و هیچ ایراد برقی هم در ماشین شما نباشه، اما همچنان آمپلی شما بسیار داغ هست، باید از تعمیرکار متخصص برای ارزیابی عملکرد آمپلی فایر کمک بگیرید. در بعضی موارد، انتقال آمپلی فایر از صندوق به زیر صندلی راننده یا شاگرد، کمک قابل توجهی به دفع حرارت آمپلی فایر میکنه، چون اونجا گردش هوای خیلی بهتری وجود داره، در عین حال، طول سیم کشی ها رو هم خیلی کوتاه تر میکنه و از اونجایی که خیلی از سارقین، میرن تو صندوق دنبال آمپلی میگردن، اگر اونجا چیزی پیدا نکنن، معمولا زیر صندلی رو نمیگردن! موفق باشید!

 28. مجید گفت:

  سلام دوستان کاربرد دیود بر روی خازن چیست

 29. ساسان گفت:

  سلام خسته نباشید.من هیچ مصرفی برق خاصی روی ماشین ندارم ولی کولر زیاد استفاده میکنم میخواهم یک خازن به باطری وصل کنم برای عمر بیشتر باطری.آیا مشکلی پیش نخواهد آمد؟

  1. محمد مرادی گفت:

   اولا، یک بار دیگر این مقاله را به دقت مطالعه بفرمایید.
   دوما، هنگام روشن بودن خودرو، باتری توسط دینام شارژ میشود و بهترین مراقبت از باتری، توجه به سلامت دینام است.
   زیرا اگر دینام در شارژ باتری خوب عمل نکند، عمر باتری به شدت کاهش می یابد.
   بهترین جایگزین برای باتری های معمولی، باتری های دارای تکنولوژی Deep Cycle است که عمر بسیار طولانی تری نسبت به باتری های معمولی دارند.

 30. آریا گفت:

  سلام
  ما دوتا ساب داریم که یکیش گرند پاور ۸۰۰وات ویکی دیگه پایونیر ۳۰۶cهستش درضمن پایونیر دبل هستش به نظر شما باید خازن چند فاراد استفاده کنیم

  1. محمد مرادی گفت:

   بطور کلی برای هر سیستم صوتی با توان 1000W RMS وجود یک خازن یک فاراد با کیفیت ساخت بالا کفایت میکند. اگر بیش از این بود بر همین مبنا به ظرفیت خازن اضافه کنید.
   اگر خازن مورد استفاده ، توسط شرکت معتبری ساخته شده باشد، یک فاراد هم کفایت میکند. خازن های تولید شده توسط شرکتهای غیرمعتبر اعداد عجیبی مانند 10 فاراد و 20 فاراد را اعلام میکنند که اصلا صحیح نیستند!

 31. مصطفی گفت:

  آیا برای سیستم بدون ساب ( فقط یک آمپ و دوتا باند) خازن نیاز هست؟ چون در ولوم بالا در هم ریزی صدا دارم و کلا حس میکنم تو ولوم بالا باند ها کشش ندارن و کلا صدا به هم میریزه؟

  1. محمد مرادی گفت:

   استفاده از خازن بیشتر برای سیستمهای دارای ساب ووفر قدرتی و خیلی قوی توصیه میشه، یا هنگام نصب سابهای بسیار دقیق و باکیفیت. دلیل درهم ریزی صدا، عدم وجود خازن نیست، از عوامل درهم ریزی صدا موارد زیر هستند:
   1. استفاده از فایل صوتی بی کیفیت، بجای دانلود فایلهای با فرمت MP3 ، دانلود فایلهای با کیفیت، دارای فرمت FLAC و WAV و DSD توصیه میشود.
   2. تنظیم نادرست اکولایزر پخش
   3. تنظیم نادرست مولفه های HPF و LPF در آمپلی فایر
   4. استفاده از آمپلی فایر نامتناسب با بلندگوها
   5. ضعف توان برقی خودرو در تامین جریان و ولتاژ
   6. سیم کشی غیراصولی و بی کیفیت که باعث از بین رفتن توان الکتریکی همه ادوات میشود
   7. توقع بیش از حد داشتن از بلندگوها، قرار نیست هر بلندگویی تا هرچقدر که شما نیاز دارید صدای بلند تولید کنه! هر چیزی یه محدودتی داره!

 32. شایان گفت:

  سلام
  برای چهار باند و یه ساب و ۲امپر خازن چند فارد استفاده کنم بهتره ؟؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید ?

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر خازن مورد استفاده ، توسط شرکت معتبری ساخته شده باشد، یک فاراد هم کفایت میکند. خازن های تولید شده توسط شرکتهای غیرمعتبر اعداد عجیبی مانند 10 فاراد و 20 فاراد را اعلام میکنند که اصلا صحیح نیستند!

 33. مهدی مهدوی گفت:

  سلام واسه یک ساب ۱۰۰۰وات وچهار باند۷۱۸ چه نوع خازن انتخاب کنم منظورم چند فراد بگیرم

  1. محمد مرادی گفت:

   اگر خازنی که خریداری میکنید توسط یک شرکت معتبر و رده بالا ساخته شده باشد، یک فاراد هم کفایت میکند. در خازنهای تقلبی اعداد عجیبی مثل 10 فاراد و 20 فاراد هم دیده میشوند که حتی یک درصد کارایی خازن یک فاراد اصلی را ندارند.

 34. سینا گفت:

  اثری ندارد. نگرانی ندارد.

 35. علیرضا گفت:

  سلام.خیر دوست عزیز. من حتی برشکاری با فرز هم انجام دادم صندوق عقب. پراید دوگانه دارم واسه نصب سیستم مجبور شدم کل طاقچه فابریک رو با فرز ببرم. کلی هم جرقه ریخت رو کپسول. البته به شرطی که نشتی نداشته باشه. بعدش هم خازن که جرقه ای نداره در اون سطح. با خیال راحت نصب کن

 36. هادی گفت:

  آیاخازن برای کپسول گازدرصندوق عقب ماشین باعث جرقه وانفجارمیشودلطفاهرکسی اطلاع وتجربه ای دراین موردداره پاسخ بده

 37. بهنام گفت:

  سلام وققتون ب خیر.من ی باتری 74 آمپر گرفتم چون مال خود ماشین 55 بود.ی خازن مکسیدر ۶ فاراد هم دارم.
  با ایت وجود باز چراغ ماشین هنگام روشن شدن تو شب کم و زیاد میشه.
  ب تظرتون مشکل از چیه؟

  1. محمد مرادی گفت:

   خازنی که خریدی بسیار بی کیفیت هست و اگر نباشه هم فرقی به حال سیستم شما نداره. یه خازن با کیفیت و اصل یک فاراد هم بگیری کافیه. در ضمن دینام خودروی شما هم باید بتونه از پس شارژ باتری 74 آمپر بربیاد، اگر اینکاره نیست یا باتری رو تغییر بدید یا دینام رو

  2. اشکان گفت:

   سلام وقت بخیر. من وقتی ک صدارو زیاد میکنم و بیس سنگین به ساب وارد میشه کل سیستم قطع میشه باید یک بار پخش رو خاموش روشن کنم تا مجددا پلی بشه با خازن حل میشه این مشکل ایا؟

   1. صداپرداز گفت:

    مشکل از سیم کشی ماشینتونه و ارتباطی به خازن نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *