نقش خازن در سیستم صوتی چیست؟

نقش خازن در سیستم صوتی

نقش خازن در سیستم صوتی چیست؟

خازن سیستم صوتی چه کاری انجام میدهد؟

 

نقش خازن در سیستم صوتی

 

سازندگان خودروی شما داشتن ساب ووفر و سیستم صوتی حرفه ای را در هنگام طراحی خودرو لحاظ نکرده اند، بیس ساب ووفر مقدار زیادی از جریان برق را به سمت خود می‌کشد و عموم تجهیزات الکتریکی خودرو برای چنین شرایطی آمادگی لازم را ندارند.

برخلاف باطری، خازن توان تولید برق و الکتریسیته ندارد بلکه برق را در خود ذخیره می‌کند.

خازن به عنوان حائل بین تولید کننده(باطری) و مصرف کننده(آمپلی فایر) خودرو قرار می‌گیرد و باید در مدار در مسیر کابل برق اصلی در نزدیک ترین نقطه به مصرف کننده(آمپلی فایر) نصب شود.

برق تولیدی دینام و باطری توسط خازن ذخیره می‌کند و در زمانی که آمپلی فایر نیاز به برق دارد سریعا جریان برق داخل آن خالی شده تا یک بیس قوی و کامل توسط ساب ووفر ایجاد شود، بنابراین خازن روی کیفیت صدا بسیار موثر است.

خازن ها معمولا استوانه ای و یا مستطیل شکل هستند اما در هرگونه شکال ظاهری که تولید شود، متشکل از صفحات هادی فلزی است که به وسیله یک دی الکتریک(عایق) از یکدیگر جدا شده اند و به عنوان یک منبع برق موقت قادر است تا برق مورد نیاز اجزا را فورا در اختیارشان قرار دهد.

ضرورت حضور خازن در سیستم صوتی چیست؟

در هنگام پخش موزیک، ایجاد بیس های سنگین و نت های بلند ناگهانی که Peak ایجاد می‌کنند به حجم بالایی از جریان الکتریسیته نیاز داریم که در لحظه باید فراهم شود.

خازن توانایی پر و خالی شدن سریع را دارد و بهتر از دینام و باطری می‌تواند برق آمپلی فایر را تامین نماید که این مسئله به دلیل مقاومت داخلی باطری است که بسیار بالا تر از هرگونه خازنی است و این مقاومت جریان برق تولید شده توسط دینام و باطری را محدود می‌کند بنابراین نیاز به خازن یکی از واجبات تامین برق آمپلی فایر خودرو است.

نکته دیگر اینکه جریان برق خودرو دائما بین 12 ولت و 14.4 ولت در حال نوسان است، حضور خازن باعث پایداری جریان و خنثی شدن نوسانات برق می‌شود که این امر کارکرد بهتر و خنک تر آمپلی فایر، کاهش دیستورشن(درهم ریزی) صدا و در نهایت افزایش کارایی آمپلی فایر را درپی خواهد داشت.

نقش خازن در سیستم صوتی
نقش خازن در سیستم صوتی

 

خازن با چه ظرفیتی را برای سیستم صوتی ماشین انتخاب کنیم؟؟؟

باید خازنی را انتخاب کنیم که برق لازم را برای سیستم صوتی خودروی ما فراهم کند، معمولا به ازای هر 500 تا 1000 RMS توان یک فاراد خازن در نظر گرفته می‌شود.

فاراد واحد اندازه گیری ظرفیت ذخیره سازی خازن است.

اگر خازنی را بزرگتر از حد نیاز انتخاب کنیم آسیبی برای ادوات ما ندارد اما باعث خالی شدن زودرس باطری خودرو هنگامی که موتور خاموش باشد می‌شود.

چه موقعی حس می‌کنیم که نصب خازن واجب است؟

اگر ساب ووفر سیستم صوتی شما درحین کار اصطلاحا سکته می‌کند و یا به عبارت دیگر در حین اجرای موزیک از بیس زدن جا می‌ماند و یا حتی برای لحظاتی بیس ساب ووفر قطع می‌شود یک خازن خوب می‌تواند تا حد زیادی مشکلات ذکر شده را رفع کند.

واضح ترین پارامتر برای تشخیص نیاز به خازن، تغییر نور چراغ های خودرو در هنگام کار سیستم صوتی ماشین است.

وقتی این اتفاق رخ می‌دهد یعنی در جایی از مدار نیاز به منبع ذخیره برق داریم تا از افت وخیز های ناگهانی ولتاژ در مدار جلوگیری کند.

اضافه کردن خازن به مدار تا حد زیادی این پدیده را رفع می‌کند هرچند در برخی موارد صرفا اضافه کردن خازن از تغییر نور چراغ های ماشین جلوگیری نمی‌کند.

به عنوان مثال هنگامی که با افزایش دور موتور چراغ ها پرنور می‌شوند باید سیستم برق و دینام خودرو چک شود.

همیشه قبل از اضافه کردن خازن از سلامت سیستم برق و باطری خودرو مطمئن شوید.

از دیگر موارد نیاز به خازن می‌توان به کوچک بودن باطری و یا کم بودن ظرفیت شارژ دینام اشاره کرد.

نظرات (3)

هادی

آیاخازن برای کپسول گازدرصندوق عقب ماشین باعث جرقه وانفجارمیشودلطفاهرکسی اطلاع وتجربه ای دراین موردداره پاسخ بده

علیرضا

سلام.خیر دوست عزیز. من حتی برشکاری با فرز هم انجام دادم صندوق عقب. پراید دوگانه دارم واسه نصب سیستم مجبور شدم کل طاقچه فابریک رو با فرز ببرم. کلی هم جرقه ریخت رو کپسول. البته به شرطی که نشتی نداشته باشه. بعدش هم خازن که جرقه ای نداره در اون سطح. با خیال راحت نصب کن

سینا

اثری ندارد. نگرانی ندارد.