توان نهایی یا توان واقعی ؟

توان نهایی یا توان واقعی

توان نهایی یا توان واقعی ؟

شرح مفهوم عبارت های RMS Power و MAX Power

توان نهایی یا توان واقعی

در سیستم صوتی خودرو ، همه چیز حول دو مولفه توان و قدرت خلاصه می‌شود، موضوع اصلی هم این است که باید توان خروجی آمپلی فایر را با توان قابل تحمل وسیله ای که به آمپلی فایرمتصل است (مثل ساب، باند و …) هماهنگ کنیم، خب تا به اینجا بسیار ساده به نظر میرسد اما وقتی مشخصات فنی دستگاه های مختلف را مطالعه میکنیم، با واژه هایی همچون RMS، PEAK، MAX، Dynamic و … مواجه میشیم که همه این واژه ها هم بیانگر توان دستگاه هستند. اما تفاوت در کجاست؟؟؟

به عنوان یک قانون اولیه، میتوان گفت که توان RMS به عنوان توان واقعی دستگاه شناخته میشود و سایر اعداد با هر اسمی که بیان شوند ملاک درستی برای مقایسه بین دستگاه ها محسوب نمیشوند، حال به توضیح اجمالی درمورد تفاوت بین این اصطلاحات میپردازیم:

توان واقعی یا RMS Power :

به توانی که یک دستگاه مثل ساب یا انواع بلندگوها یا آمپلی فایر ها و … میتواند به طور مداوم در آن محدوده جداکثر قابلیت خود را به نمایش بگذارد گفته میشود.

توان RMS مخفف واژه های Root Mean Square که معنای تحت الفظی آن “میانگین مربع ریشه” میباشد، در واقع اندازه گیری آماری بین مقادیر متفاوتی از ولتاژ و جریان است و این حقیقت اثبات شده است که برای مقایسه بین توان ادوات مختلف سیستم صوتی تنها چیزی که باید در نظر گرفت RMS Power میباشد، اگرچه RMS هم دارای خطا و نقطه ضعف هایی است اما در عموم مواقع دقیق ترین معیار ممکن است.

نکته قابل تاملی که باید در نظر گرفت این است که معیار اندازه گیری RMS ممکن است توسط شرکت های مختلف و در کشور های مختلف یکسان نباشد و دارای تعاریف متفاوتی باشد اما تمام شرکت هایی که تحت گواهینامه CEA هستند و ار آن پیروی میکنند به صورت یکسان میباشد. در مقالات بعدی درمورد گواهینامه های CEA , CEA2006 و CEA2031 بیشتر توضیخ خواهیم داد.

توان نهایی PEAK , MAX , Dynamic Power :

این عدد تحت هر عنوان و اسمی که بیان شود بیانگر حداکثر توانی است که یک دستگاه(آمپلی فایر ، ساب یا بلندگو و …) میتواند در یک لحظه(کمتر از 1 ثانیه) تحمل کند بدون آنکه آسیب ببیند.

معمولا با یک بیس سنگین در موزیک های خاص و یا یک نت خیلی بلند به این حد از توان میرسیم.

دلیل اصلی اینکه Peak Power را ملاک مقایسه قرار نمیدهیم و ستاپ یک سیستم صوتی را نباید بر مبنای آن قرار داد این است که این عدد بیانگر قابلیت استفاده روزمره دستگاه را نمایش نمیدهد.

اما اگر این عدد اغراق آمیز و غیر منطقی است چرا توسط سازندگان در لیست مشخصات قرار میگیرد؟؟؟

سازندگان هنوز هم MAX Power را تبلیغ میکنند چرا که اکثر مصرف کنندگان از مفهوم واقعی آن مطلع نیستند و اعداد بزرگ تر را ملاک برتری قرار میدهند.

در واقع Peak Power باعث میشود تا یک دستگاه از آنچه که هست بسیار قوی تر به نظر برسد به طوریکه برخی سازندگان گاهی تا 5 برابر توان واقعی آن را بیان میکنند.

حال شما که از این واقعیت مطلع هستید، از ملاک RMS در انتخاب های خود استفاده کنید و از MAX , PEAK و … فاصله بگیرید و برای انتخاب دقیق تر و درست تر از ادواتی که تحت گواهینامه CEA هستند استفاده کنید.