از کدام ورودی آمپلی فایر خود استفاده کنیم؟

High level یا RCA

از کدام ورودی آمپلی فایر خود استفاده کنیم؟

از کدام ورودی آمپلی فایر خود استفاده کنیم؟ High level یا RCA؟

آمپلی فایر سیستم صوتی خودرو می‌تواند بر حسب شرایط و نیاز شما در حالت های مختلفی قرار بگیرد.

یکی از جوانبی که در هنگام نصب آمپلی فایر مدنظر است، سیگنال ورودی آن است.

به عنوان مثال سیگنالی که از رادیو پخش فابریک خودرو میگیرد با سیگنالی که از طرف یک رادیو پخش حرفه ای می‌گیرد متفاوت است زیرا رادیو پخش های فابریک معمولا خروجی RCA برای اتصال به آمپلی فایر ندارند.

اما اگر به آمپلی فایر خود نگاه کنید چند نوع ورودی را می‌توانید روی آن مشاهده کنید مثل High level input، low level input، RCA IN و یا همه موارد با هم، اما چه تفاوت ساختاری بین آن هاست؟و کدام یک بهتر است؟

(High Level Input (Speaker Input :

 

ورودی آمپلی فایر

 

خروجی “های لول” یا همان سیم های خروجی از ضبط برای بلندگو که در تمامی رادیو پخش ها تعبیه شده، زمانی به کار می‌روند که بخواهیم یک آمپلی فایر را به ضبط فابریک خودرو و یا ضبطی که خروجی RC ندارد متصل کنیم و به عنوان منبع تولید سیگنال آمپلی فایر در نظر بگیریم.
معمولا در جعبه آمپلی فایر هایی که high level input دارند سوکتی قرار داده شده که به درگاه ورودی روی آمپ متصل می‌شود (مانند آمپلی فایر 6704 پایونیر ).

(Low Level Input (RCA Input :

Low Level Input که ورودی RCA هم نامیده می‌شود با استفاده از کابل های رابط RCA آمپلی فایر را به منبع تولید سیگنال(معمولا رادیو پخش ) متصل می‌کند.

تقریبا اکثر ضبط هایی که فابریک خودرو نیستند و جداگانه خریداری می‌شوند دارای خروجی RCA می‌باشند اما ضبط های کارخانه ای حتی در مواردی که اتومبیل دارای آمپلی فایرفابریک باشد؛ خروجی RCA ندارند پس کابل های آر سی هنگام ارتقاء سیستم صوتی بسیار نقش حیاتی ای را بازی می‌کنند.

سوالی که مطرح میشود این است که آیا تفاوتی هم در کیفیت صدا بین این دو روش از انتقال سیگنال از رادیو پخش به آمپلی فایر هست؟؟؟
در جواب باید گفت که سیستم های صوتی کارخانه ای که به وسیله High level input و یا تبدیل های آن راه اندازی می‌شوند؛ به لحاظ کیفی با RCA ها برابر نیستند و این نابرابری در ذات ضعیف سیستم و رادیو پخش های فابریک خودرو هاست.
اگر از سیستم های افترمارکت(فابریک نباشد) استفاده می‌کنید چندان تفاوتی بین استفاده از RCA و یا خروجی بلندگو high level نیست اما در سیستم های صوتی بسیار پیشرفته و با کیفیت بسیار بالا لزوما استفاده از کابل RCA به دلیل بالا بودن ظرفیت انتقال سیگنال تاکید می‌شود.
نکته بعدی اینکه امکان خطا در هنگام اتصال high level زیاد است که نتیجه آن پایین آمدن کیفیت می‌باشد.
دیگر اینکه برای استفاده از “های لول” باید تغییراتی هرچند جزئی در سیم کشی فابریک خودرو ایجاد شود و این امر ممکن است مورد پسند برخی کاربران نباشد و ترجیح دهند از کابل RC استفاده کنند.و در آخر باید گفت تنوع در روش های مختلف ورودی سیگنال آمپلی فایر در هنگام نصب، صرف نظر از نوع خودرو و نوع سیستم صوتی، انعطاف پذیری بیشتر و امکان تصمیم گیری راحت تری را برای ما به ارمغان می‌آورد.

نظرات (2)

Ali

سلام. ممنون از توضیحات کامل و به درد بخورتون. کاشکی منم اول مطلب شمارو میخوندم. ببخشید من اصلا آگاه نبودم، و خروجیه (های لول) رو به ورودی (لو لول) امپ وصل کردم. بعد از مدت کوتاهی که البته با ولوم بالا کار کرد قطعش کردم. حالا دیگه کار نمیکنه. به نظر شما به امپ آسیب زدم؟ به نظرتون آسیبش جدیه؟ ممنون میشم جواب بدین.

    سلام برای رسیدن به جواب باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید